Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) • Autor: ČTK, Vondrouš Roman

Necelé dva měsíce před krajskými volbami by člověk uvítal odpověď na otázku, kdo je v Česku nejlepší hejtman či hejtmanka a jakým metrem to vlastně měřit. Zatím to ale vypadá, že snazší bude orientace na opačném konci pelotonu.

Seznam Zprávy se záviděníhodnou vytrvalostí mapuje vedení úřadu, který si zjevně mapovat zaslouží. Jeho bývalý vrcholný představitel sedí za korupci v kriminále a aktuální vedoucí představitelka si rovněž počíná, jako by prošla intenzivním školením v nejmenované gubernii. Řeč je o hejtmance Středočeského kraje Jaroslavě Pokorné Jermanové.

Reklama
Reklama

Web už několik let informuje, že na jí reprezentovaném úřadě se neprůhledně přidělují vysoké odměny. Jde o nešvar, který plnil stránky novin spíš v minulých desetiletích, zatímco dnes jsou voliči zvyklí na přehazování peněz s mnohem vyššími řády. Přesto se i na platech krajských úředníků dostáváme do číselných řádů, které zřejmě budou mimo představivost většiny Středočechů.

Nově Seznam Zprávy získal na základě zákona o přístupu k informacím výpis platů za letošní a loňský rok, kde figurují půlmilionové částky měsíčně. Úřad vydal pouze anonymní výpis, nelze tedy ověřit, komu a proč se tak velké peníze dávaly. Sama Pokorná Jermanová a její podřízení navíc odmítají věc vysvětlit, což je zatím v celém případu to nejpodstatnější.

Minimálně od loňska je navíc známo, že Babišova reprezentantka vykazuje značně volný vztah k veřejným penězům a snaživě navazuje na zdejší bohatou papalášskou tradici. Má to i trochu směšný nádech, hlavně když nechala svého manžela užívat služební vůz superb, pak celou věc zapírala, a nakonec trvala na tom, že si jízdy platí. Faktury ovšem novináři vidět nesměli.

Pokorná Jermanová letos kandiduje znova - a jak nedávno napsal na Twitter bývalý ministr financí Ivan Pilip, stane se zajímavým testem, co všechno si voliči ANO nechají líbit. Ať už jsou zmíněné odměny zasloužené, nebo ne, hejtmanka zjevně trpí pocitem, že do způsobu rozdělování veřejných peněz daňovým poplatníkům nic není. A to je docela znatelný posun od časů, kdy Babiš jako nová hvězda protikorupčního boje a lepšího řízení státu vstupoval do politiky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2202

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte