Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Zpráva dne

Ševčík prohrává, podle univerzitní komise porušil etický kodex VŠE

Očekávaná podpora "jeho" národohospodářské fakulty kontroverznímu děkanovI stačit nebude + SOUHRN

Miroslav Ševčík na Staroměstském náměstí s Václavem Klausem, leden 2021 • Autor: Milan Jaroš
Miroslav Ševčík na Staroměstském náměstí s Václavem Klausem, leden 2021 • Autor: Milan Jaroš
Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, který je znám účastí i projevy na proruských a protivládních demonstracích, je zase o kousek blíž tomu, že skončí ve své funkci. Kromě domácí fakulty, kde se těší podpoře, totiž zbytku univerzity jeho osoba i veřejné působení dlouhodobě vadí: považují ho za "ostudu" a "znevažování dobrého jména školy". Rektor Petr Dvořák o jeho odvolání usiluje od března.

Univerzitní etická komise nyní tyhle výtky stvrdila a dala jim oficiální punc. „Etická komise VŠE shledala, že projednávané působení Miroslava Ševčíka, děkana Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, ve veřejném prostoru České republiky je v rozporu s Etickým kodexem VŠE, který bezprostředně souvisí s morálními hodnotami a morální odpovědností členů akademické obce a rovněž i rolí a společenským postavením vysokoškolského učitele a funkcionáře veřejné vysoké školy,“ píše se ve zprávě komise.

Ševčíka podpořil fakultní akademický senát

Národohospodářská fakulta, kterou Ševčík vede jako děkan dlouhé roky, za svým šéfem stojí. Fakultní senát i fakultní etická komise došly k tomu, že Ševčík se ničeho odsouzeníhodného nedopustil - a například uvěřily i tomu, že při zimním pokusu strhnout ukrajinskou vlajku z budovy Národního muzea se děkan ocitl před kordonem policistů "náhodou" protože "šel pomoci zraněnému člověku".

Není to překvapení, děkan Ševčík má na své fakultě velký vliv. Ale není to pro něj bohužel podstatné. O jeho osudu nakonec rozhodne univerzitní senát, kde naopak – jak se zdá nyní - převažují lidé, kteří ho na VŠE nechtějí. Kdy bude celou věc projednávat, není však v tuhle chvíli jasné - a konec akademického roku se blíží.

Ševčík je oblíbenou postavou české dezinformační scény a je kritizován i za řadu jiných věcí než za své názory na ruskou invazi nebo vládní energetickou politiku. A lidé, kteří jsou hrubě nespokojení se současnou vládou a směřováním země, vnímají snahy akademiků se Ševčíka zbavit jako cenzuru nepohodlných názorů. Tomáš Brolík


Sparta Praha ovládla ročníkovou soutěž o nejvíc gólů z penalt a po devíti letech získala titul mistra fotbalové ligy. Senát začal projednávat nominaci Josefa Baxy, Daniely Zemanové a Jana Wintra na ústavní soudce. Mezinárodní Bookerovu cenu pro nejlepší prózu přeloženou do angličtiny získal Bulhar Georgi Gospodinov za román Time Shelter. Ilegálně postavený most na okupovaný Krym byl na několik hodin uzavřen, Rusové uzavírku a dým stoupající z mostu vysvětlili cvičením. Senátní výbor podpořil plán dávat v Česku ročně alespoň dvě procenta HDP na obranu. Polsko si pořídí nové ponorky. Přeletem armádních vrtulníků začal na brněnském výstavišti veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. Honda bude od roku 2026 dodávat motory do monopostů týmu Aston Martin. Před 34 lety měl premiéru snímek Indiana Jones a poslední křížová výprava. Vrchní soud v Praze potvrdil třem mužům a dvěma ženám tresty od 9,5 do 12 let vězení v kauze podvodů s dotacemi na zaměstnávání osob se zdravotním postižením, během které stát obrali o bezmála 600 milionů korun. V někdejší trutnovské elektrárně se otevřelo Centrum současného umění EPO1 manželů Kasperových, kteří do projektu vložili skoro 100 milionů korun. Bývalý manažer Raiffeisenbank Petr Vitásek byl Vrchním soudem v Praze pravomocně poslán na šest let do vězení za to, že ačkoli bral měsíčně plat 1,6 milionu, okradl italskou farmářku trpící demencí o 87 milionů korun. Bankám a spořitelnám v Česku loni stoupl čistý zisk o 32,3 miliard na 102,64 miliard korun. Důvěra v českou ekonomiku po dvouměsíčním růstu klesla. Časopis Nature Communications vydal studii týmu pod vedením vědců z oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a katedry fyziky povrchů a plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty UK, podle které se blesky na Jupiteru podobají pozemským. „S Danem Heribanem odešel obrovský všestranný talent a humor, který do našich životů přinášel kus člověčiny,“ komentovala prezidentka Zuzana Čaputová úmrtí tohoto třiačtyřicetiletého herce.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].