Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zpráva dne

Šéf chce smazat jeden server. Trump čelí dalšímu obvinění ohledně vládních dokumentů

Pravděpodobně nejzásadnější obvinění exprezidenta ale zřejmě brzy přijde v souvislosti s napadením napadení Kapitolu

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Nekonečný příběh soudních sporů, obvinění a žalob na Donalda Trumpa má další kapitolu. Ve čtvrtek oznámili američtí federální žalobci, že na seznam přečinů, z kterých je obviněn,  přidávají Trumpův údajný pokus o smazání video záznamu z jeho floridského sídla Mar-a-Lago.

Trump je obviněn z nezákonného přechovávání vládních dokumentů, které si po odchodu z Bílého domu převezl na Floridu a odmítal je vydat zpět. Právě v kontextu toho případu pak měl americký exprezident chtít zničení záznamů z kamer poté, co se dozvěděl, že vyšetřovatelé záznamy sbírají. Kamery totiž měly zachytit přesuny krabic s dokumenty, které Trump dlouho popíral, že vůbec má.

Podle vyšetřovatelů si Trump loni v červenci zavolal správce objektu Carlose De Oliveiru a 24 minut s ním mluvil. Druhý den pak De Oliveira a další Trumpův spolupracovník zašli za pracovníkem ostrahy, vzali si ho stranou a upozornili ho, že následující konverzace by „měla zůstat jen mezi nimi“. „Šéf chce smazat jeden ze serverů,“ měl požadovat De Oliveira. 

Trump je v tuto chvílí obviněn na Floridě z přechovávání vládních dokumentů, pokusu o maření spravedlnosti a nespolupracování s federálními úřady. V New Yorku pak čelí obvinění z falšování dokumentů v souvislosti s platbou pornoherečce Stormy Daniels během předvolební kampaně v roce 2016.

Pravděpodobně nejzásadnější obvinění by ale každým dnem mohlo přijít z týmu speciálního vyšetřovatele Jacka Smithe, který prošetřuje události kolem napadení Kapitolu a pokusu zvrátit výsledek prezidentských voleb v roce 2020.

Trump minulý týdne řekl, že obdržel dopis naznačující, že je v této věci vyšetřován, a že čeká předvolání k soudu a obžalobu. To se zatím nestalo, ale americká média již přinesla řadu detailů týkajících se obsahu připravované obžaloby.  Barbora Chaloupková


Ukrajinská armáda pokračovala v útocích na nejméně třech úsecích fronty a v některých oblastech dosáhla úspěchů. Podle Institut pro studium války Ukrajinci zřejmě zároveň nepokračovali ve významných mechanizovaných ofenzivních operacích jižně od obce Orichiv. Na palubě hořící nákladní lodi Fremantle Highway u Nizozemska je 498 elektromobilů. Udílení letošních televizních cen Emmy se kvůli stávce amerických scenáristů a herců nejspíš přesune ze září na leden příštího roku. Švédská vláda nařídila 15 státním složkám včetně armády, policie či finančního úřadu, aby posílily schopnost předcházet teroristickým útokům. Americký film Barbie zvýšil v Česku zájem o hračky této značky o desítky až stovky procent. Všechny požáry v Řecku se už podařilo dostat pod kontrolu. Nebezpečí vzniku a dalšího šíření požárů však kvůli týdny trvajícímu suchu zůstává vysoké. Situace v Nigeru, kde skupina vojáků ve středu večer oznámila svržení prezidenta Mohameda Bazouma, zůstává nejasná. Hlava státu je dál zadržována v prezidentském paláci. Stavební úřad ve Špindlerově Mlýně uložil pokutu několika statisíců korun firmě, která nechala bez povolení zbourat chátrající objekt bývalé zotavovny Pětiletka. Rusko odepsalo africkým státům dluh v celkové výši 23 miliard dolarů, prohlásil na končícím rusko-africkém summitu v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň sliboval africkým zemím dodávky obilí. V Uherském Hradišti začala Letní filmová škola. Nabídne 160 filmů, pořadatelé očekávají 5000 až 6000 akreditovaných návštěvníků.


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].