Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Společnost

Mluvčí Nejvyššího soudu končí

Petr Knötig se účastnil rasistické diskuse na Facebooku a v budově pózoval se zbraní

Účast v diskusi za chybu nepovažuje. • Autor: ČTK
Účast v diskusi za chybu nepovažuje. • Autor: ČTK

Aktualizace:  Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig bude muset opustit svou funkci. Předseda soudu Petr Šámal v pátek řekl, že ho odvolá kvůli dvěma nedávným incidentům - jeden má rasistický podtext, ve druhém jde o zbraň.

Ve čtvrtek web týdeníku Respekt publikoval článek, že se Knötig zúčastnil diskuse na sociální síti, kde nazval Brňany koupající se v kašně „cikórkami“. A hned v pátek pak server Centrum Nezávislé investigace otisknul snímek, na kterém mluvčí pózuje v budově soudu s brokovnicí v rukách.

Knötig se v obou případech hájí: na diskusi nevidí nic špatného a brokovnice podle něj byla atrapa. Šámal sice napřed Respektu řekl, že rasismus bude s Knötigem řešit začátkem příštího týdne. Když ale o den později přišlo se svým zjištěním ještě Centrum Nezávislé investigace, řekl Šámal jeho reportérce, že mluvčí nebude pokračovat. 

Zde je původní text

Petr Knötig je rozladěný. A tentokrát nejde o jeho práci mluvčího Nejvyššího soudu České republiky. Knötigovi vadí, co se děje před Janáčkovým divadlem v jeho domovském Brně.

Radnice chtěla oživit tamní betonovou plochu, a tak jí zpestřila zelení, lavičkami a fontánou. Ta je složená z několika vodních gejzírů stříkajících rovnou z betonové plochy, z obdélníkové nádrže a vodní stěhy. I nádrž je nízká a snadno přístupná i pro děti, což se projevilo v horkých dnech prvního červnového víkendu. Fontána byla obsypaná rodinami a osvěžit se přišli i Romové z okolních ulic. A to se ukázalo jako hlavní „problém“.

Dlouholetý kamarád Petra Knötiga Jaroslav Rác romské rodiny i s detaily polonahých dětí pobíhajících kolem gejzírů nafotil a vystavil v sérii na Facebooku. Gejzíry stříkající ze země přitom nejsou brněnský vynález, najít je lze například v Londýně u olympijského stadionu. I tam slouží hlavně jako atrakce pro děti. Facebookoví přátelé pana Ráce mají ovšem na využití brněnských gejzírů jiný názor a neváhali jej dát najevo.

V diskusi pod fotkami malých Romů se tak lze dočíst hodnocení jako „hnus“, „smradlaví cigáni“, „humus“, „opičky“. Petr Knötig přispěl postřehem „Cikórky, samý cikórky“ a ostatním debatérům navrhl: „Stačilo by tam nechat jednu hlídku, ať je vyhání a přitom strážníci mohou hlídat i okolí.“

koupaliste 1 • Autor: Respekt
koupaliste 1 • Autor: Respekt

Jiní debatéři měli radikálnější nápady: jeden by hodil do fontány granát, jiný by ji nechal dezinfikovat kyselinou sírovou. Další zalitoval, že ve fontáně není benzin, který by se dal zapálit.

Fotosérie pana Ráce měla úspěch. Během dvou dnů fotky sdílelo skoro tisíc návštěvníků Facebooku, což je mimořádné číslo. Některé ze sdílejících ovšem nezaujaly ani tak koupající se děti, jako tvrdě rasistická diskuse - a hlavně účast mluvčího Nejvyššího soudu v ní. Údiv nad tím se na nejoblíbenější sociální síti objevil ve čtvrtek odpoledne. Krátce poté Petr Knötig svoje příspěvky smazal.

Zpětně si ale myslí, že komentováním fotek neudělal nic špatného. „Cikorky?“ To je prý slangový výraz, který se v Brně normálně používá. Ani účast v diskuzi za chybu nepovažuje - a už si nepamatuje, co tam psali jiní. A proč tedy své příspěvky smazal? „Nechtěl jsem, aby se o tom debatovalo,“ vysvětluje.

To se ale minimálně několik dní nepovede splnit. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal dostal print screen diskuse ještě s účastí mluvčího a chce věc řešit. „Jsem zděšený, že se náš tiskový mluvčí účastní takových zjevně rasistických diskusí,“ říká do telefonu Šámal. Mluvit bude s Petrem Knötigem začátkem příštího týdne, kdy přijede do Brna.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].