Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Externí hlasy

Sedm životů kavkazského emíra

Vůdce čečenských separatistů Doku Umarov je údajně mrtev, ale hrozba teroristických útoků na satanské olympiádě v Soči trvá

Doku Umarov na snímku z roku 2003 • Autor: Wikipedia
Doku Umarov na snímku z roku 2003 • Autor: Wikipedia

Mělo to být skoro totéž, jako když americký prezident Barack Obama v květnu 2011 oznámil, že Usáma bin Ládin byl zastřelen v pákistánském Abbottábádu. Jen namísto amerického prezidenta se tentokrát této role ujal čečenský prezident Ramzan Kadyrov. V interview pro ruský deník Izvestija minulý týden prohlásil, že nejhledanější ruský terorista Doku Umarov (49) zemřel na následky zranění, která utrpěl před dvěma měsíci během přestřelky s ruskými speciálními jednotkami.

Kadyrov (37) řekl, že o smrti teroristy odpovědného mimo jiné za bombové útoky v moskevském metru v roce 2010 nebo na letišti Domodědovo v roce 2011 se dozvěděl z nahrávek rozhovorů polních velitelů severokavkazských separatistů. „Už dříve jsem říkal, že není mezi živými. Nyní jsme konečně získali nahrávku rozhovoru dvou tzv. emírů, ve které hovoří o jeho smrti,“ napsal čečenský prezident na svém populárním facebookovém profilu.

Ohlášení smrti Doku Umarova přichází v době, kdy se snaží ruští politici ujistit svět, že mají v rukou bezpečnost olympijských her v Soči, a chtějí odpoutat pozornost od hrozby teroristických útoků na severním Kavkaze. Tato obava se stala aktuální po dvou sebevražedných útocích ve Volgogradu na konci loňského prosince.

Kavkazský emirát vrací úder

Útoky přišly pro ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho spojence Kadyrova v nejhorší možnou dobu. Jedním z hlavních důvodů pořádání olympijských her za 50 miliard dolarů je snaha Putinova režimu o zlepšení image Ruska v zahraničí. Ze stejného důvodu prezident na konci loňského roku vyhlásil amnestii, během níž propustil i členky punkové skupiny Pussy Riot a dal milost oligarchovi Chodorkovskému. Avšak útoky, ke kterým došlo ve Volgogradu pět týdnů před zahájením olympiády, veškerá tato „pozitiva“ přehlušily.

Ruské bezpečnostní složky navíc během těchto akcí odhalily svoji slabost. Po prvním útoku, provedeném na Volgogradském nádraží 29. prosince, byla zahájena masivní protiteroristická operace, v jejímž průběhu bylo prověřeno jen v městě více než šest tisíc objektů a zadrženo sedm set podezřelých. Výbuchu v trolejbusu příští den však policisté zabránit nedokázali. 

„Nejen skupiny kavkazských extrémistů, ale i organizace se základnami ve Střední Asii a bojovníci účastnící se občanské války v Sýrii mají zájem, jestli ne úplně zmařit, tak alespoň narušit hry. Je to přímý útok na Putina, který tak mnoho vsadil na jejich úspěch,“ myslí si vysoce postavený americký diplomat Juan Zarate. „Olympiáda má ukázat světu, že Rusko se postavilo na vlastní nohy, že je silné a rozkvétá. Cílem teroristů je tento obraz rozbít,“ dodává.

Satanské olympijské hry

Doku Umarov se stal vůdcem čečenských separatistů v roce 2006 a hned v následujícím roce se prohlásil emírem virtuální politické entity – Kavkazského emirátu. Deklarovaným cílem Umarova, veterána první a druhé čečenské války, bylo vytvoření nezávislého islámského státu na území celého severního Kavkazu. Podle OSN existuje přímé napojení emirátu na Al-Káidu. Vůdci organizace byli ve spojení i s bratry Carnajevovými, kteří stáli za útokem na bostonský maraton v dubnu minulého roku. 

Podle amerického ministerstva zahraničí došlo v roce 2012 na území Ruské federace k 182 teroristickým útokům, které si vyžádaly 659 lidských životů. V tomto čísle je třeba zohlednit, že Umarov vyhlásil po masových protestech proti Putinovu režimu v roce 2011 moratorium na teroristické útoky na ruská města a „civilisty“.

Loňského 16. prosince se však v kanadských médiích objevila informace, že Umarov připravuje útoky na olympiádu v Soči. Novináři se odvolávali na důvěrný dokument, ve kterém se hovořilo o tom, že kavkazský emír moratorium zrušil a vybízí k zničení „satanských“ her pořádaných „na kostech našich předků pohřbených v naší zemi“.

Je třeba říct, že Umarov byl v minulosti ruskými politiky prohlášen za mrtvého již šestkrát. A zatím vždy se mu podařilo úspěšně přežít vlastní smrt. Kavkazský emirát se navíc po sedmi letech od svého vzniku stal pro Rusko takovou hrozbou, že ani likvidace jeho duchovního otce nemůže islamisty zastavit.

Kromě toho - pokud Umarov chtěl zaútočit během her v Soči, tyto plánu budou již dávno hotové. Přípravu teroristického útoku takového rozsahu není možné udělat v řádu měsíců. A Soči může být jen začátek. Na konci roku odejdou jednotky NATO z Afghánistánu, a tak se bude muset Rusko s islamisty na svých jižních hranicích potýkat takřka samo.

A kdo ví, jestli emír Umarov nakonec nemá sedm životů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].