středa 7. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Rádio Svobodná Evropa přináší fascinující a skvěle zpracovanou fotoreportáž ze Sibiře, v jejíž severní části pokryté zmrzlým perfmafrostem propukla zlatá, nebo spíše mamutí horečka. Do vzdálených končin se vydávají lovci mamutích klů, které mají na čínském trhu obrovskou cenu. Reportáž uvádí příklad dvou lovců, kteří takto vydělali za týden 100 tisíc dolarů – měli štěstí a našli několik mamutích klů (většina lovců však vyjde naprázdno).

Kromě mamutích klů se cení také rohy nosorožců, kteří tady žili před 11 tisíci lety – jeden, který vážil 2,4 kg, prodal šťastný nálezce do Vietnamu za 14 tisíc dolarů. Tam se rozemele na prášek, stane se z něj žádaný lék a hodnota rohu se vyhoupne tak, že kilo prášku stojí tolik, co kilo zlata.

Reklama
Reklama

Mamutí kly jsou ukryty podél řeky ve zmrzlé půdě, což je ve skutečnosti tlustá vrstva ledu, do níž lovci hloubí tunely tlakem vody z hasičských hadic napojených na benzínová čerpadla. Odcházejí do tajgy v létě na celé měsíce, žerou je tam mraky komárů, ale to by nebylo to nejhorší.

Problém je, že těchto lovců klů díky astronomickým cenám na čínském trhu dramaticky přibývá a ničí celé oblasti tajgy: bahno z permafrostu se valí do řek bohatých na ryby, které v kalné vodě hynou. Pokuty pro lovce jsou však nízké – pouze 45 dolarů. Je tedy nasnadě, že ničení tajgy bude pokračovat.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

V pondělí se v Číně skončil summit G20, ale soudě podle toho, co o setkání světových lídrů přinesla média, to vypadalo na dosti bezzubé, nicméně líbivé povídání. Musíme „civilizovat kapitalismus“ a brát vážně veřejnou skepsi obyvatel světa k volnému obchodu a globalizaci, shodli se prý státníci na uzavřeném jednání,  píše Financial Times.

„Růst byl příliš dlouho příliš nízký a pro příliš málo lidí,“ prohlásila na závěr summitu šéfka MMF Christine Lagarde. Reportérům FT jeden z delegátů prozradil, že na setkání bylo cítit silné povědomí, že globalizace může nabrat zpětný chod - a že si to účastníci uvědomují pod sílícím tlakem populistů. Jiný zdroj pak FT řekl, že na summitu se mluvilo „mnohem více o lidech a mnohem méně o ekonomice“. Že by přece jen pokrok?

Reklama
Reklama

Už před summitem prohlásil Bílý dům, že místo škrcení výdajů nastal čas pro „fiskální politiku“, tedy investice. „Němcům se to možná nebude úplně líbit, ale je stále větší shoda na tom, že na řadě je mnohem větší využití fiskálního prostoru,“ prohlásil poté šéf OECD Ángel Gurría.