0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu7. 9. 20162 minuty

Na severu Sibiře propukla zlatá mamutí horečka

Autor: RFE

Rádio Svobodná Evropa přináší fascinující a skvěle zpracovanou fotoreportáž ze Sibiře, v jejíž severní části pokryté zmrzlým perfmafrostem propukla zlatá, nebo spíše mamutí horečka. Do vzdálených končin se vydávají lovci mamutích klů, které mají na čínském trhu obrovskou cenu. Reportáž uvádí příklad dvou lovců, kteří takto vydělali za týden 100 tisíc dolarů – měli štěstí a našli několik mamutích klů (většina lovců však vyjde naprázdno).

Kromě mamutích klů se cení také rohy nosorožců, kteří tady žili před 11 tisíci lety – jeden, který vážil 2,4 kg, prodal šťastný nálezce do Vietnamu za 14 tisíc dolarů. Tam se rozemele na prášek, stane se z něj žádaný lék a hodnota rohu se vyhoupne tak, že kilo prášku stojí tolik, co kilo zlata.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Mamutí kly jsou ukryty podél řeky ve zmrzlé půdě, což je ve skutečnosti tlustá vrstva ledu, do níž lovci hloubí tunely tlakem vody z hasičských hadic napojených na benzínová čerpadla. Odcházejí do tajgy v létě na celé měsíce, žerou je tam mraky komárů, ale to by nebylo to nejhorší.

Problém je, že těchto lovců klů díky astronomickým cenám na čínském trhu dramaticky přibývá a ničí celé oblasti tajgy: bahno z permafrostu se valí do řek bohatých na ryby, které v kalné vodě hynou. Pokuty pro lovce jsou však nízké – pouze 45 dolarů. Je tedy nasnadě, že ničení tajgy bude pokračovat.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].