Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Lidské emoce umějí číst i kozy. Stačí stát vpravo

Ilustrační foto • Autor: Matěj Slávik
Ilustrační foto • Autor: Matěj Slávik

Koně či psi dokážou číst lidské emoce. Vědí, kdy se jejich člověk zlobí, a kdy je naopak spokojený. To je známá, vědecky i laicky ověřená věc, kterou se chlubí každý páníček. Je možné ji přičíst faktu, že tyto druhy už člověka provázejí po tisíciletí v intimním svazku. Ale zároveň lidé zvířata podceňují: schopnost porozumět lidem (na emoční úrovni) nekončí u mazlíčků a některých pomocníků. Podle nejnovějšího objevu výzkumníků se týká například i koz, jak píše BBC.

Vědci u stáda koz na improvizovanou nástěnku umístili ve vzdálenosti 1,3 metru dvě fotografie lidské tváře, jednu veselou a druhou rozzuřenou. Kozy mezi nimi zcela zjevně dokázaly rozlišovat - a přednost dávaly té veselé. Poté, co se oběma zběžně chvíli věnovaly, obrátily se k veselé, zkoumaly ji důkladněji a intenzivněji ji očichávaly. Rozzuřená tvář zůstala osamocená, na veselou stály kozy frontu.

Co je zajímavé - fungovalo to pouze tehdy, když veselá tvář byla na pravé straně. Když byla na levé, kozy nevěnovaly větší pozornost žádné. Vědci to vysvětlují tím, že kozy pro zpracovávání určitých emocí užívají jen jednu polovinu mozku.  Buď je levá vyhrazená pro pozitivní emoce, nebo je pravá určená k vyhýbání se těm negativním.

Každopádně je to zjištění, které by podle výzkumníků mělo zajímat především ty, kteří hospodářská zvířata chovají. A nepodceňovat jejich senzitivitu k našim vlastním emocím. Jinými slovy, víme-li, že nemáme být nabručení směrem k lidským bytostem kolem nás, měli bychom se hezky chovat i k našim kravám, ovcím a kozám.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].