Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Krkavci si pamatují, když se k nim někdo zachová nefér

Autor: R. Altenkamp/Wikipedia
Autor: R. Altenkamp/Wikipedia

Zvířecí říše nás nepřestává překvapovat. Nové objevy ukazují, že skutečně platí, že zvířata jsou nám mnohem více podobná, než jsme ochotni si připustit. Další studii na toto téma – tentokrát s krkavci v hlavní roli - představili rakouští a švédští vědci. Jak informuje on-line magazín Quartz, v sérii experimentů zjistili, že ptáci si dlouho pamatují, když se k nim někdo nezachová fér.

V experimentech nejprve jedna skupina ošetřovatelů ptáky, kteří se dobrovolně vzdali kousku chleba, odměnila tím, že jim dala kousek sýra. Následující skupina ošetřovatelů ovšem tuto výhodnou dynamiku výhodnou změnila - nejenže jim sýr nedali, ještě ho před krkavci demonstrativně snědli; Quartz tvrdí, že dokonce s „chladnou lhostejností“. Na což krkavci reagovali „frustrovaně“ a „pobouřeně“, přičemž ještě měsíc po experimentu si pamatovali, kteří ošetřovatelé je o sýr připravili. A dávali přednost kontaktu s jejich štědřejšími kolegy.

Krkavci tak rozšířili skupinu zvířat, o nichž víme, že si pamatují tváře lidí dlouho poté, co s nimi přišli do styku (už to víme o opicích či ovcích). A navíc si pamatují, jak přesně se k nim ten který člověk zachoval. Z dřívějších výzkumů víme, že krkavci si mezi sebou v divoké přírodě budují sítě spojenců, pečlivě sledují konkurenty a pamatují si, jaké vztahy panují mezi ostatními ptáky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].