0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu12. 9. 20163 minuty

Chudí američtí teenageři prodávají svá těla za jídlo

Autor: Profimedia, PhotoAlto

Mladí Američané z nižších sociálních vrstev si často musí přivydělávat na živobytí sexem. Podle výzkumu Urban Institute provedeným ve spolupráci s organizací Feeding America prodávají svá těla především kvůli nedostatku potravin. Takto získané peníze často používají i pro zajištění celé rodiny - a mnohdy se prodávají pouze za jídlo.

Tříletý výzkum se zaměřil na takzvané nemožné volby - tedy ty, které překračují hranice lidské důstojnosti a často i zákona. Práce se zabývá tím, jaké možnosti mají mladí lidé v nouzi: od upřednostňování levných potravin až po krádeže v obchodech, prodej drog a prostituci. Výzkum se týkal 193 dětí od třinácti do osmnácti let z deseti komunit. Mladiství ve většině z nich mají zkušenosti s nabízením sexu – nebo přinejmenším vědí o takových lidech ze svého okolí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Takřka sedm milionů mladých lidí ve věku od deseti do sedmnácti let žije v USA v rodinách, které nemají přístup k dostatečnému množství cenově dostupné a nutričně hodnotné stravě. V oblastech, kde žijí lidé s nízkým nebo žádným příjmem, je zároveň o práci nouze. Zaměstnavatelé požadují vzdělání a zkušenosti, které děti z rodin nižších sociálních skupin nemají - nebo jde o pozice, které jsou velice špatně placené. Nedostatek jídla se rodiny snaží řešit všemi možnými způsoby, nicméně často nemají prostředky na přežití už v polovině měsíce. Teenageři, kteří mají pocit zodpovědnosti za svou rodinu, se snaží pomáhat brigádami, ale v krajních případech nouze se uchylují i ke krádežím a prostituci.

„I pro mě jako pro člověka, který se dlouhodobě zabývá tímto tématem a slyšel mnoho příběhů žen s podobnými zkušenostmi, bylo tohle zjištění šokující. Byla jsem překvapena, že se situace posunula až do stavu, kdy děti prodávají sex za jídlo. A tenhle problém se stále zhoršuje,“ řekla deníku The Guardian výzkumnice Susan Popkin.

Právě výměna sexu za jídlo je částečně i způsob, jak o svém počínání nepřemýšlet jako o prostituci. Mnozí si tak své zkušenosti racionalizují dokonce coby určitý způsob randění. „Když prodáváte své tělo, je to pak spíše něco jako převlek. Když mám s vámi sex, musíte mi dnes koupit večeři. Takhle se s tím vyrovnávají dívky. Je to lepší než brát si peníze, protože pak by byly označeny za prostitutky,“ popisuje zkušenosti jeden z dotazovaných chlapců ze Severní Karolíny.

K vyřešení zásadního problému je podle Guardianu potřeba zlepšit federální program, který by měl rozšířit přístup teenagerů k jídlu i mimo školu, zejména v letních měsících a po vyučování (Supplemental Nutrition Assistance Program). A také vytvořit více pracovních příležitostí pro mladé.

„Když se o takových dívkách dozví justice, čekají je sankce nebo přímo vězení, mají záznamy v rejstříku a stávají se součástí kriminálního systému. Namísto toho, aby se jim dostala pomoc a podpora, kterou by jako sexuálně vykořisťované měly mít,“ doplňuje Popkin.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].