0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka27. 3. 20124 minuty

Otázky kolem případu Janoušek a Bém

Kauzy pánů Janouška a Béma probouzejí v hlavě autora Auditu spíše otázky než odpovědi.

1. Proč není Janoušek obviněn z pokusu o vraždu? Média pořád spekulují o tom, že zadržení řidiči od určitého promile nahoru jdou většinou do cely předběžného zadržení. Ale Janouškovy promile nám mohou být ukradené. On se přece pokusil řidičku Volva přejet. To, že tak učinil v opilosti, by byla polehčující okolnost ještě tak v dřevních dobách první republiky, jak na to vzpomíná Jaroslav Seifert ve svých pamětech. Od té doby to tak není. Když se někdo pokusí zabít manželku v opilosti sekerou, také to není polehčující okolnost. Co tady chce kdo vlastně řešit? Na co policie čeká?

Reklama

2. Leckde je slyšet, že v podobě zveřejněných nahrávek jsme dostali svědectví o tom, co se dělo před pěti lety. Dnes už je situace lepší. To tedy nevím. Opravdu? V Praze se určitě za poslední půl rok změnilo leccos, minimálně se vyměnily garnitury a částečně se zpřetrhaly vazby.

Jenže vezměme si, že místopředsedou ODS je stále Pavel Drobil, který – když přistižen – mluví vlastně stejně jako Janoušek s Bémem, možná ještě hůř. Drobil bude mít na starosti předvolební kampaň a patrně i shánění financí. Strana nás mimochodem bude opět strašit Řeckem, tedy řeckým scénářem v případě vítězství levice.

Aby mohlo dojít k všeobecné nápravě (katarzi a očistě), musí být pojmenován stav, jeho příčiny, je třeba říci, co je vlastně špatně, a lídři musejí vyzvat členy strany k nápravě, případně vyzvat slušné lidi, aby do strany vstoupili a pomohli ji očistit. Všiml si v ODS někdo něčeho takového? Vyzval předseda členy, aby přerušili vztahy s podobnými šíbry? Vysvětlil, proč je nepřijatelné, nechat se ovládat podobnými šíbry? Co je vlastně normotvorné chování? Odkud mají řadoví poslanci vědět, co je etické a co nikoli? Jak by dopadly odposlechy jiných poslanců ODS?

3. Pokud tajné služby v této zemi pořizovaly a pořizují odposlechy ve velkém a tyto odposlechy pak běžně kolují mezi soukromými detektivními agenturami a lobbisty jako kompro (a nakonec ještě uniknou do médií), začíná být situace opravdu vážná. Kdo ví, jak velká část politické reprezentace v této zemi je vydíratelná? Komu z politiků by nevadilo, kdyby byly zveřejněny všechny jeho hovory s kýmkoli?

Možná by nebyl od věci zákon, který by tajným službám nařídil zveřejnit všechny odposlechy, které má, a mohli bychom začít nanovo jako s lustračním zákonem. Primárním důvodem pro přijetí lustračního zákona byla přece nikoli pomsta, ale obava z vydíratelnosti vysokých státních úředníků.

4. Proč vyšetřovatelé okamžitě neobvinili jmenované pány z pokusů o manipulaci veřejných zakázek, výběrových řízení a dalších zjevných trestných činů?

5. Včerejší vyjádření pana prezidenta o tom, že kdyby nebyl stát tak velký, nebyli by ani lobbisté, člověku přijde snad ani ne na úrovni základní školy. Má cenu s tím vůbec polemizovat? I minimální stát má armádu a policii a ty zase veřejné zakázky. Tady většinou ale vůbec nešlo o stát, ale o město. A město například musí mít fungující dopravní podnik, kanalizaci, vodárny apod. Chceme, aby města vypadala jako na Filipínách nebo v Peru? Chce prezident žít na smetišti? Kdo uklízí Pražský hrad? Kdo tam vaří? Jak se ty firmy vybírají? Prezident opravdu nikdy neslyšel o etických kodexech, transparentnosti, morálce apod.? Malý stát je odpověď na všechno?

6. Odkud nahrávky unikly? Zatím se ani neví, zda skutečně šlo původně o nahrávky BIS. Možná je varianta, že firma ABL zjišťovala kdysi právě pro Janouška, co na něj má BIS. Únik je důsledek rozbrojů uvnitř ABL a Věcmi veřejnými. Mimochodem: Vít Bárta kdysi nabízel Jaroslavu Kmentovi, aby kandidoval do Senátu. Ten to považoval za pokus o korupci.

7. Proč o kauze Janoušek–Bém mlčí prezidentští kandidáti, snad s výjimkou Miloše Zemana? Co na to Karel Schwarzenberg? Není namístě otázka setrvání TOP 09 ve vládě s ODS a VV?

Audit JM se na několik dní přerušuje. Autor bude na cestách.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].