0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka4. 9. 20082 minuty

Nasdaq jako radar

Každodenní glosa o politice a ekonomice [image id="120824790"]Zájem amerického Nasdaqu o pražskou burzu může být pro české hospodářství stejně důležitý jako americký radar pro naši bezpečnost.

Podle agentury Reuters má americká elektronická burza Nasdaq zájem o pražskou burzu, která je k mání za 300 milionů dolarů. Kdyby se transakce podařila, je to pro českou ekonomiku a její budoucí rozvoj stejně důležitá zpráva jako je americký radar pro naše bezpečnostní zakotvení v západním světě.

Pražská burza sice vydělává svým akcionářům peníze, ale zjevně slouží především několika velkým hráčům, kteří si skrze ní spokojeně vyměňují balíky peněz a akcií. Český kapitálový trh selhává v tom, aby ekonomice dával klíčové životodárné impulsy, aby byl jejím srdcem, aby byl relevantním konkurentem bankovního sektoru jako zdroj financování rozvoje nových podniků, technologií, expanzí a nápadů.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Srovnejme si dvě letošní nové akciové emise na pražském trhu, s osmdesáti ve Varšavě. Propastný rozdíl nejde vysvětlit jen tím, že je Polsko počtem obyvatel čtyřikrát větší než Česká republika. To by muselo mít Polsko pouze osm nových titulů.

Ve skutečnosti jde o to, že se varšavská burza mnohem aktivněji nabízí podnikům, aby se na jejím trhu pokoušely uplatnit nové emise a aby skrze něj financovaly své podnikatelské záměry. Stejně tak se tamější burza mnohem aktivněji propaguje směrem k investorům a občanům, aby na ní přišli se svými penězi. Lze očekávat, že v tomto ohledu se americký investor pokusí zásadním způsobem proměnit filozofii a chápání našeho kapitálového trhu.

Český kapitálový trh se stále není schopen vybabrat z jakéhosi „postkupónového limba“ a řada důležitých lidí jej pořád chápe hlavně jako místo, kde má jeden přechytračit druhého. Stát například prodával přes burzu akcie ČEZ, byla to ale tajná akce a občanům nikdo nic nenabídl. Legislativní pravidla na českém kapitálovém trhu se mění v tichosti, bez veřejné diskuse a podle potřeb velkých hráčů (transparentnost odměňování, limity pro povinné odkupy, vytěsňování apod.).

Lze čekat, že i toto se pod vlivem a pozitivním lobbingem amerického investora změní: Američané dobře vědí, že pravidla ošetřující kapitálový trh musí být taková, aby povzbudily chuť investorů si na něm „hrát“ a „spekulovat“ s volnými penězi.

Středeční audit: Komunistická železnice

Úterní audit: Kdo se bojí Číňanů

Páteční audit: O přepadení a oštěpu


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].