Prezident Zeman
Prezident Zeman • Autor: Milan Jaroš

Miloš Zeman dal v neděli jasně najevo, že už v úterý bude jmenovat premiéra vlády odborníků. Leckdo se – na základě analýzy současných postojů politických stran domnívá, že v tom případě je jasné, že budou předčasné volby. Podle mne to jasné není, naopak předčasné volby jsou spíše nepravděpodobné.

Zemanova úřednická vláda – například v čele s Jiřím Rusnokem nebo Martinem Pecinou – důvěru sněmovny nezíská, ale vládnout může bez důvěry, třeba do regulérních voleb. Ponechme stranou apely na prezidenta, aby respektoval náš parlamentní systém: něco jiného je, když je jmenována úřednická vláda z vůle parlamentní většiny, a něco jiného, když ji prezident prosadí silou. Zeman tuto kritiku totiž nebude a nemusí respektovat (i když by měl).


Jedna věc je, co říkají politické strany o předčasných volbách nyní, věc druhá je, co budou říkat za pár týdnů a měsíců, až tu Zemanova prezidentsko-úřednická vláda začne vládnout. Co se tedy pravděpodobně (nebo možná) bude dít?

První, kdo otočí, bude KSČM. Je to strana obchodního typu, která už od dob první volby Václava Klause umí vždy a vše dobře zobchodovat. Nevíme, co jim prezident slíbí, ale něco se najde.

Sociální demokracii se podaří ve vztahu k prezidentovi rozložit, začne vnitřní boj. Chce-li se stát Michal Hašek příštím premiérem, bude muset pomáhat; ruku k dílu přiloží i Zdeněk Škromach a spol.

Taktéž se podaří rozkládat i ODS. Klaus se premiérem úřednické vlády asi nestane, ale může se stát třeba nějakým ministrem, což ho zviditelní a posílí jeho vliv. Možná to ale není třeba. Stačí, když Klaus teď do ODS vstoupí a oznámí úmysl ji znovu vést nebo se na jejím vedení podílet. Martin Kuba bude jistě rád asistovat.

Nezapomínejme, že i vláda v demisi nebo bez důvěry může vládnout, může ovlivňovat policii a státní zástupce, může se je snažit úkolovat a může vyměňovat šéfy. Prezident nyní policii a státní zástupce pochválil (velmi mu pomohli k realizaci jeho mocenského scénáře), časem může ale klidně otočit. Leckoho v politických stranách si Zeman může získat příslibem, že emancipovanou policii a státní zástupce srovná znovu do latě. 

Poslanci si odhlasovali, že po skončení mandátu jim končí veškerá imunita. Vidina vzetí do vazby po rozpuštění sněmovny se může leckomu zajídat. Měli bychom také mít na paměti, že prezident může úkolovat tajnou službu, což samo o sobě může u mnohých jedinců pomoci k vytváření pocitu ohrožení a nejistoty.

Argument, že může úřednická vláda neschválit rozpočet, Zeman už teď brilantně otočil v tom, že chce, aby se té případné úřednické vládě říkalo „vláda, která připraví a prosadí rozpočet“.

Argument, který používá Miroslava Němcová, že úřednická vláda neprosadí rozpočet a bude to mít nedozírné fiskální a ekonomické důsledky, Zeman smete snadno ze stolu: ekonomické výsledky této vlády jsou velmi špatné, což je bohužel zřejmý fakt. Sice se časem budou zlepšovat, ale ovoce toho už sklidí Rusnok, Pecina a nad nimi Zeman. Lze si představit, že Pecina a Rusnok se ještě jako členové úřednické vlády stanou lídry SPOZ do voleb.

Dlouhodobější cíle: ovládnout dostavbu Temelína a s ní související odklánění ekonomických a finančních toků (podpora českého průmyslu). Podceňovat nelze ani Zemanův fond na splácení státního dluhu. Po putinovském vzoru rozdělí vlivné finančníky a průmyslníky na ty, kteří do něj budou přispívat, a na ty, kteří se ukážou být „velkopodnikateli nebaťovského typu“.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte