Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Cizinci a Bílý dům

Anne Applebaumová na začátku textu pro server Slate popisuje zkušenost, kdy se jí lidé ptají, zda jsou tyto americké prezidentské volby ty nejdůležitější v jejich životě. Nikoli – parafrázuje politického analytika Larryho Sabata –, jsou to nejdůležitější volby od roku 2008. Šedesát až sedmdesát procent Evropanů dává přednost Obamovi, ale je to podpora vlažná. Že by ale někdo v Evropě nemohl spát kvůli tomu, že se Obamovi nepovedla první debata, to asi těžko.

Tato jistá vlažnost má své důvody, počínaje tím, že nikdo nevěří (jako se běžně věřilo dřív), že americký prezident vyřeší všechny jeho problémy. Ani Obama, ani Romney nemají možnost udělat něco s krizí eurozóny. Ani nemohou nastolit efektivní vlády v Libyi a Rusku. Nikdo z nich nezařídí, aby Rusko bylo méně zkorumpované a Čína méně nepotistická. Mýtus Ameriky, která všechno vidí a všechno ví, dnes paradoxně přežívá už jen na některých místech arabského světa.

Lidé mimo Ameriku si možná už uvědomili (více než Američané), že americký prezident je omezen i ve své schopnosti ovlivnit vývoj ve své vlastní zemi, což ale není z kampaně zřejmé. Obhájce prezidentství chce být chválen za všechno dobré, co se ve světě děje, a vyzyvatel ho činí odpovědným za všechno špatné. Díky tomu mají Američané špatně nastavené expektace. Očekávají od prezidenta mnohem více, než sám může ovlivnit. Americká společnost je rozdělena padesát na padesát.

Každý prezident bude pravděpodobně čelit rozdělenému Kongresu a nebude mít volnou ruku ani v rozpočtu, ani ve zdravotnictví, ani v žádném jiném programu. Čekají je nezáviděníhodná rozhodnutí v Íránu, Sýrii a Afghánistánu. Oba by museli složitě vyjednávat s lídry v Rusku a Číně. Nikdo z nich nebude mít neomezený rozpočet na obranu ani neomezenou autoritu nastolovat mír na Blízkém východě.

Od amerického prezidenta se čeká víc, než může ovlivnit, ale co prezident český? Může nový prezident ovlivnit špatnou ekonomickou situaci v zemi? Může nastolit pozitivní očekávání? Může ovlivnit ztrácející se vzájemnou důvěru ve společnosti? Může přinést nějakou vizi pro hospodářství? Co český prezident vlastně v ekonomice může, kromě jmenování členů bankovní rady ČNB? To je otázka pro ekonomy na iHNed.cz.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].