Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Četli to? Kdo je tady servilní?

Premiér Petr Nečas v souvislosti s peticí, která protestuje proti tomu, že odmítl za Českou republiku podepsat tzv. kompakt, tedy evropskou smlouvu o fiskální odpovědnosti, vyslovil obavu, zda ti signatáři onu smlouvu vůbec četli.

Doufám, že ano (nejsem mluvčím signatářů), leč přiznávám se bez mučení, že mám jisté pochopení pro ty, kteří jsou ochotni to podepsat a smlouvu nečíst (pokud tací neexistují, tak se jim omlouvám).

Stačí totiž vylučovací metoda. V Evropské unii je 27 států, nepodepsaly nám dva. Jaký existuje důvod proto, myslet si, že v 25 zemích EU žijí a vládnou pitomci, kteří si nedokážou nic přečíst? Proč jsme zůstali sami s Británií, která má ve všech geopolitických, bezpečnostních, obchodních a investičních ohledech úplně jiné zájmy než my?

Člověk, který se stýká s lidmi z různých koutů Evropy a sleduje tamější veřejné debaty, nabude jistě dojmu, že debata o evropských otázkách ve většině koutů Evropy je mnohem hlubší a věcnější než u nás.

Takže znovu: mám pochopení pro ty, kterým stačí tento instinkt nebo jakási nevíra v to, že zrovna Češi jsou jediní pozorní, bedliví jako partyzánská hlídka, zdravě skeptičtí, předvoj evropské inteligence, nejlepší pionýři na stráži apod. Co je zdrojem českého avantgardního a bystrého oka? Proč jsou naši politici obdaření zvláštní citlivostí a jemným čichem? A proč všude od Madridu po Tallinn žijí jen tupá jelita, která na sobě nechají dříví štípat?

Další otázku nastolují běžně Lidové noviny. Proč jsou prý ti signatáři tak servilní a konformní? To je prokletí české debaty. Každý chce holt být avantgardní, nekonformní a statečný či snad dokonce rebel. Potíž je v tom, že ti, co si to o sobě myslí nejvíc, jsou spíše obyčejní patolízalové a podržtaškové jednoho mocipána sedícího na kopečku nad Malou Stranou. Platí to bohužel i o českém premiérovi, který se v oblasti evropské politiky nechává řídit Hradem, a tomu zase velí ideologická zabedněnost a ješitnost.

Takže otázka stojí: Proč tolik konformity s prezidentem a vládou?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].