Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Češi bděte a vládněte si!

Když se tak člověk podívá všude kolem, ziská pocit, že v tuto chvíli opravdu není zrovna vhodná doba pro to, aby si tento stát pohrával s bezvládím či nulovým vládnutím. Ono je to ke všemu možná minusové vládnutí. Vláda je nejen neefektivní, někdy to dokonce vypadá, že dělá víc škody než užitku.

Temným věštcům (doomsayers) a jiným dramatikům sice připadá doba nahnutá vždycky a všude, přesto se člověku zdá, že riziko určitým způsobem narůstá. V bezprostředním okolí, v Evropě i ve světě.

1. Ratingová agentura Standard & Poor’s pohrozila Spojeným státům snížením ratingu, protože navržená řešení dlouhodobé fiskální konsolidace nejsou přesvědčivá a americká politika se jeví do značné míry impotentní.

Dovedeme si vůbec představit, jaká nestabilita by ve světě nastala, kdyby investoři přestali věřit americkým dluhopisům? Riziko je sice pořád malé, ale narůstá. Panika může přijít rychle.

2. Bankrot, respektive restrukturalizace řeckého dluhu jsou skloňovány stále častěji. Jsou i publicisté, kterým se jeví stále pravděpodobnější divoký bankrot či dobrovolná restrukturalizace (dohoda s částí věřitelů o změkčení podmínek). Leckdo si myslí, že by se nic zvláštního nestalo, protože Řecko je malé, ale leckdo si též myslí, že mohou nastat globální či aspoň evropské efekty srovnatelné s pádem Lehman Brothers v roce 2008.

Kdyby k tomu došlo, změkčení dluhových podmínek bude tvrdě žádat také Irsko. Pro eventuální požár Španělska nemá Unie k dispozici vůbec žádný hasicí přístroj.

3. Nejprve byla krize finanční, pak ekonomická, potom dluhová (státní dluh), nyní přichází fáze politická. Podívejme se na Maďarsko, podívejme se na nárůst Ficovy popularity na Slovensku, na nacionalisty (praví Finové) v civilizovaném Finsku, na vzestup pravicových extremistů ve Francii a delší dobu také v Nizozemsku. Nevíme, co by udělal bankrot Řecka či Irska s německou politickou scénou, už dnes však narůstá odpor k jakémukoli navýšení „německé“ solidarity uvnitř eurozóny.

Jako relativně normální země se jeví Polsko, ale potíž je v tom, že investoři začínají poukazovat na neudržitelnost tamějšího rozpočtového schodku i schodku běžného účtu platební bilance. Poláci jsou zdánlivě „v pohodě“, ale nemají přesvědčivý plán konsolidace rozpočtů.

4. Pak si připočtěme nestabilitu v arabském světě, nárůst cen ropy a potravin.

Kdykoli se svět dostane do vážných problémů, obstojí jenom ti silní a dobře připravení, kteří si dokážou rozumně vládnout a mají nějaký cíl a vizi. Nepřipravené a rozhádané může případná tsunami smést.

Ano – je možné, že v září a říjnu 2008 čelil svět potenciálně mnohem větší hrozbě. Naštěstí to dopadlo „relativně dobře“. V té době také Rusko každou chvíli hrozilo vypnutím plynu či ropy, což se v poslední době poněkud uklidnilo. Přesto se vyplatí dávat dobrý pozor. To však bez dobré, silné, důvěryhodné a inteligentní vlády nejde.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].