0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Analýza6. 1. 20103 minuty

Tříkrálová politika

Zatímco v Česku je svátek tříkrálový běžný pracovní den a na koledu chodí ojediněle pouze děti, za našimi hranicemi probíhá jedna z nejdůležitějších politických diskusí – každoroční tříkrálové setkání německé liberální strany FDP. Zatímco dosud její lídři každý rok v plamenných projevech opakovali „chceme vládnout“, dnes u vlády jsou - a nemají co říct.

Nová koalice křesťanských demokratů CDU Angely Merkelové s jejich dlouholetým bavorským spojencem CSU a liberály na podzim začala vládnout velmi rozpačitě. • Autor: Globe Media /  Reuters

„Vláda musí být spolupracující tým a ne sraz soupeřů,“ říkal předseda liberální FDP a německý ministr zahraničí Guido Westerwelle ve Stuttgartu ještě před rokem. Jeho slova jako by při pohledu na nekonečné diskuse německé vládní koalice platila i dnes, je tam pouze malý háček – dnes jsou to oni, kdo v Německu vládne. Nová koalice křesťanských demokratů CDU Angely Merkelové s jejich dlouholetým bavorským spojencem CSU a liberály na podzim začala vládnout velmi rozpačitě. Důvodem jsou hádky mezi koaličními partnery především o rozdílných reformních představách. Klíčovým tématem je přitom cesta z krize a s tím související finanční a daňová politika státu.

Koaliční křesťanští demokraté kancléřky Merkelové a liberální FDP si odporují téměř ve všech základních otázkách a z Berlína je po diskusích slyšet, že liberálové jsou „chaotická parta“. Němečtí političtí komentátoři se shodují v názoru, že ani po téměř sto dnech ve vládě liberálové ještě nepochopili, že skutečně z Berlína řídí zemi. Pro všechny překvapující výsledek téměř patnácti procent hlasů je ohromil natolik, že prostě přestali pracovat. Vždyť hned v prvních dnech po volbách už liberálové předpovídali dvě vyhraná volební období za sebou. Všichni kromě FDP však nad tímto proroctvím kroutí hlavou.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

A podle prvních indicií mají pravdu. Ministr zahraničí Westerwelle ohromil odborníky, když prohlásil, že bude bojkotovat mezinárodní konferenci o Afghánistánu a jeho kolega, ministr hospodářství Rainer Brüderle, veřejně řekl, že i když ministr financí Oskar Schäuble sedí a on stojí, „sedí oba tematicky těsně vedle sebe.“ Takový trapný výstup se dlouho žádnému německému politikovi nepovedl – dlouholetý ministr Schäuble je totiž vozíčkář.

Liberálové vstoupili do vlády velkolepě s prohlášením, že sníží daně, a právě tento návrh se stal největším střetem německé vládní koalice. Poté, co liberálové vyhlásili snížení daní celkově o 24 miliard eur, požadovali po nich křesťanští demokraté konkrétní návrhy. Ty však FDP dodat zatím nechce, i když finanční a daňová politika patří k základním pilířům programu německých liberálů. „Pokud bychom jednotlivě vyslovili své první plány, hned by se staly terčem kritiky,“ zní ze všech odpovědných úst. FDP se tedy vyjadřuje ke všem možným tématům, v její nejdůležitější oblasti jí ale zatím chybí řeč. 

První měsíce vládnutí německé koalice tedy nebyly úplně šťastné. Další komplikace si ale kancléřka Merkelová nemůže dovolit. Na začátku května ji totiž čeká první vysvědčení, které jí vystaví obyvatelé nejpočetnější spolkové země Porýní-Vestfálsko při volbách do zemského sněmu. Do té doby má ještě šanci vládního nováčka usměrnit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].