Volby 2021: Babiš v brožuře, Zeman v nemocnici, Okamura v náhlém prozření
 
snemovna03_jaros
Andrej Babiš ve Sněmovně • Autor: Milan Jaroš

 

Miloš Zeman v nemocnici

Prezident Miloš Zeman byl v úterý hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Zprávu přinesl server Novinky.cz. Mluvčí Hradu ji ale nekomentoval a na otázky po zdravotním stavu prezidenta nereagoval. O zdraví prezidenta promluvil až po několika hodinách tápání premiér Andrej Babiš, čímž za Ovčáčka de facto převzal povinnosti. Rádiu Impuls ze svého svěřenského fondu sdělil, že stav prezidenta není vážný, a na sociální sítě napsal pro prezidenta přání brzkého uzdravení. Jaké potíže Zemana trápí, však ani Babiš neuvedl. Server Aktuálně.cz zjistil, že prezident byl v nemocnici na vyšetření už v předešlém týdnu a hospitalizace byla plánována.

Ovčáček používá jako oficiální platformu pro tlumočení stanovisek Hradu sociální síť Twitter a v poslední době se na něm často vztahuje k Bohu. Na něm také ve středu od rána citoval žalmy nebo parafrázoval slova z kázání papeže Františka. “”Hlasitě jsem volal k Hospodinu, a vyslyšel mě ze svaté hory. Klidně jsem ulehl a usnul. Probudil jsem se, protože mi Hospodin pomáhá. Nezaleknu se ani tisíců, kteří mě obkličují. žalm 3, 5–7,” stálo na na Twitteru hradního úředníka v době, kdy všichni čekali zprávu o zdraví hlavy státu. “Bylo by lepší, kdyby pan mluvčí dal nějakou pozitivní zprávu. Nevím, já mu snad napíšu,“ řekl k mlčení Jiřího Ovčáčka o zdravotním stavu prezidenta premiér. Pokud mu volal, dal si mluvčí stejně načas. Až ve čtvrtek dopoledne na webu Pražského hradu uvedl, že vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici nezjistila žádné problémy, které by ho ohrožovaly na životě. Trpí dehydratací a mírným vyčerpáním. Zato už v středu odpoledne napsal Ovčáček na Twitteru výzvu občanům, aby volili ANO, protože brání republiku, co to jen jde. Zda jde o nestandardní soukromý počin úředníka, nebo zda tlumočil výzvu prezidenta, není - jako obvykle v případě vyjádření mluvčího Hradu - známo.

Reklama
Reklama

 

Babiš v brožuře o rakovině

Největší česká zdravotní pojišťovna VZP se chystala rozeslat těsně před volbami svým dvěma milionům klientů brožuru vyzývající k prevenci rakoviny. Výpravná brožura je opatřena celostránkovou fotografií Andreje Babiše a jeho apelem, že je třeba rakovině předcházet. Je v ní i velká fotografie ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha. Opozice to kritizovala jako Babišovu kampaň před sněmovními volbami za peníze státu. Andrej Babiš pak v jednadvacetiminutovém projevu z brožury citoval, říkal, že je rád, že o ní může mluvit, především mnohokrát na konto vzniku brožury zopakoval “Já jsem to vymyslel” - a opozici opakovaně sdělil “vy jste nevymysleli nic”. Nakonec sdělil, že tedy nechá brožuru rozeslat až po volbách. Ministerstvo zdravotnictví ji však následně nabídlo na svých stránkách občanům ke stažení.

Brožura

 

DPH v televizi a rozhlase

Předvolební sněmovna schválila důležitou věc pro veřejnoprávní média ČT a ČRo. Obě média budou moci nadále využívat širší nároky na odpočet daně z přidané hodnoty, výjimku mají prodlouženou do konce roku 2024. V červnu sněmovna tento návrh zamítla, teď přišel do sněmovny ze Senátu - a tentokrát prošel. Prodloužení doby pro odpočet DPH pro obě média znamená, že protentokrát nezvítězily ve Sněmovně síly, které se snaží zejména Českou televizi “vyhladovět”. Pokud by návrh ve sněmovně neprošel, ČT a ČRo by přišly ročně asi o 420 milionů.

 

Hamáček nemluví se senátory

Zpravodajský server  iRozhlas přinesl zprávu, že se předseda ČSSD Jan Hamáček už popáté omluvil ze zasedání senátního výboru pro bezpečnost, který chtěl už pošesté projednat okolnosti jeho plánované cesty do Moskvy. Chystal se do ní vypravit v době, kdy už měl k dispozici zprávu BIS o Vrběticích. Letadlo si tedy objednal, když už věděl, že za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích stojí agenti GRU. Poprvé z jednání senátního výboru už v dubnu odešel, protože nebyl zajištěn utajený režim. Posléze výbor už pětkrát utajený režim zajistil, Hamáček však nikdy nedorazil. “Nevidím k tomu důvod,” napsal předseda ČSSD iRozhlasu na dotaz, zda půjde senátorům vysvětlit, jak to s jeho cestou bylo. Hamáček veřejnosti sdělil verzi, že cesta s žádostí Moskvě o neschválené vakcíny Sputnik a nabídkou, že se v Česku může uskutečnit setkání prezidentů Bidena a Putina, byla jen na oko. Okolnosti jeho cesty prošetřuje policie.

 

Okamura říká, že nechce Babiše

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura prohlásil ve sněmovně, že si nedovede představit budoucí vládu vedenou premiérem Babišem. Vadí mu, že je trestně stíhaný, což by premiéři být neměli. Okamura přitom vládu stíhaného Andreje Babiše po celé volební období podporuje, za to získalo SPD od ANO například téměř volnou ruku ve výběru radních do mediálních rad. Motiv aktuálního prozření Tomia Okamury není znám, s největší pravděpodobností jde o předvolební vzkaz voličům SPD, kterým se nelíbí, že dosavadní “spojenec” Babiš v roli premiéra přistoupil na přijetí afghánských tlumočníků a spolupracovníků do Česka. Okamura ve sněmovně řekl, že tím Babiš “prostě zradil a zklamal”. Pozorovatelům politického dění se může oprávněně zdát, že slova vylučující Babiše před volbami nemusí po volbách nic znamenat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte