Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Poslední odpor Donalda Trumpa. Jeho příznivci vnikli do Kapitolu

Společné zasedání obou komor Kongresu mělo potvrdit vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách

Trumpovi příznivci vtrhli do  Kapitolu • Autor: Getty Images
Trumpovi příznivci vtrhli do Kapitolu • Autor: Getty Images

Ve chvíli vzniku tohoto textu se ve Washingtonu odehrávají naprosto bezprecedentní scény. Demonstranti podporující poraženého prezidenta Donalda Trumpa překonali čtyři linie zábran před budovou amerického Kongresu a pronikli do předsálí místnosti, v níž se konalo společné zasedání obou komor Kongresu. Místnost musela být uzamčena, zasedání přerušeno, viceprezident Mike Pence musel být v doprovodu ochranky urychleně odveden do bezpečí.

Podle zpráv amerických médií šéfka demokratické většiny v dolní komoře Kongresu Nancy Pelosi požádala jednotky Národní gardy, aby budovu vyklidily, v okolí Kongresu byl zaznamenán pohyb po zuby ozbrojených mužů z bezpečnostních jednotek. Starostka Washingtonu pak vyhlásila od šesti hodin večer všeobecný zákaz vycházení. Republikánský kongresman Adam Kinzinger tweetoval z nitra budovy: „Tohle je pokus o puč.“

O co přesně se jedná, ale v tuto chvíli jasné není. Společné zasedání obou komor Kongresu mělo formálně potvrdit závěrečné výsledky voleb - vlastně odhlasovat to, co volitelé v jednotlivých státech oficiálně oznámili již před Vánoci. Za normálních okolností se jedná o ceremoniální úkon, jemuž americká veřejnost nevěnuje žádnou pozornost.

Letos se však proměnil v jakýsi symbolický bod posledního odporu Donalda Trumpa, který výsledky voleb odmítá uznat, přičemž žádné opravné prostředky již nemá k dispozici. Třináct republikánských senátorů a zhruba stovka republikánských kongresmanů už dopředu prohlásila, že se pokusí výsledek voleb zvrátit. Ani sami „vzbouřenci“ nicméně nepředpokládali, že by mohli uspět: demokraté spolu s částí republikánů je měli snadno přehlasovat.

Proti pokusu o přepsání výsledků voleb prostřednictvím zablokování jejich oficiálního schválení se ve středu postavil i Trumpův viceprezident Mike Pence, který měl podle Trumpa jako předsedající ústavní pravomoc celé schvalování zablokovat. Pence ale napsal Kongresu dopis, v němž prohlásil, že své pravomoci takto nechápe a že je jeho role pouze symbolická.

Těžkou ranou pro Trumpovy příznivce pak bylo vystoupení dosavadního šéfa Senátu, demokraty silně nesnášeného republikána Mitche McConnella, který přednesl ukázkovou obranu amerických institucí a pokus o negování výsledku voleb odmítl s tím, že ohrožuje celou budoucnost Spojených států. Vpád demonstrantů do budovy následoval o několik minut později.

Co přesně se teď v srdci Washingtonu děje, ví málokdo. Situace je zmatečná, televizní štáby jsou před budovou, záběry z jejího nitra nejsou dostupné. Prezident Trump tvrdě kritizoval Pence, který podle něj „nenašel odvahu udělat to, co bylo potřeba“ – ale v následujícím tweetu vyzval k podpoře policie a bezpečnostních jednotek. Poslední zprávy hovoří dokonce o tom, že uvnitř budovy Kongresu došlo k ozbrojeným střetům, na fotografiích jsou vidět příslušníci bezpečnostních jednotek mířící zbraněmi na vstupní dveře. Podle médií byla jedna žena postřelena, zpravodaj ČT posléze uvedl, že je kritickém stavu.

Jedná se o organizovanou akci? Co se přesně bude dít dál? Upřímně řečeno, v tuto chvíli nevíme. Situaci budeme i nadále sledovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].