Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Polsko táhne na Washington

Jarosław Kaczyński zvažuje, že umlčí kritickou televizi - a rozzuří tak americké spojence

Jaroslaw Kaczynski v Sejmu • Autor: AP, Czarek Sokolowski
Jaroslaw Kaczynski v Sejmu • Autor: AP, Czarek Sokolowski

Polský vládce Jarosław Kaczyński se už léta veřejně přiznává k tomu, že velikou inspirací je pro něj maďarský protějšek Viktor Orbán. Má to ale háček - Orbán svou zemi dokonale ovládl a málokdy se při tom dopustil tak nápadného přešlapu a vyvolal mezinárodní pobouření, jako třeba u aktuálního zákona stigmatizujícího homosexuály. Kaczyńskému se naopak mezinárodní minely dějí jako na běžícím pásu.

A tak jeho země vede malou diplomatickou válku s Izraelem (kvůli zákonu o poválečných restitucích) a v menším měřítku své české sousedy dráždí jak rozšiřováním dolu Turów, tak divokým stavěním na Kralickém Sněžníku. I poznámky politiků vládního tábora o tom, že dnešní Němci jsou beztak ze stejného těsta jako nacisté, jsou časté. A nyní se polská vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) pustila do doposud nejgrandióznějšího počinu v tomto směru: vyhlásila válku Spojeným státům. Alespoň tak nejnovější spor o jednu soukromou televizi popisují polští komentátoři.

V praxi jde o prodloužení koncese polské televize TVN. Nejsledovanější zpravodajské stanici měly úřady už dávno automaticky prodloužit licenci na vysílání, jak jim ukládá současný zákon. Ale neděje se to, vznikají průtahy a TVN stále nemá nutný papír v ruce. Existovalo pádné podezření, že úřady nechávají stanici v limbu, protože je oblíbená a k vládní straně PiS někdy kritická: provozuje standardní novinařinu, a je tak protiváhou k vládní propagandě na veřejnoprávní TVP. Středečním návrhem zákona ze strany PiS se tohle podezření potvrzuje.

Doposud v Polsku platí, že na koncesi má právo každá stanice, kterou alespoň z poloviny vlastní firma sídlící v Evropském hospodářském prostoru. To by se však změnilo a zákon by nově žádal, aby každou polskou stanici vlastnil z víc než poloviny polský subjekt. To TVN nesplňuje, vlastní ji americká firma Discovery skrz holandskou dceřinou firmu. Pokud by novela prošla, musela by tedy Discovery složitě hledat polského partnera, nebo by TVN měla smůlu.

Strana PiS tvrdí, že zákon chrání bezpečí polského veřejného prostoru a při jeho psaní myslela na ruská či čínská média. Nic takového ale Polsku bezprostředně nehrozí, navíc podle kritiků by šlo takové riziko ošetřit jinak - a v novele tak vidí účelový atak na nepohodlnou stanici, kterou chce vláda umlčet. Mezi kritiky zákona se počítá kompletní opozice i velká část (ne nutně opoziční) občanské společnosti. Spojené státy to vidí stejně a jejich ambasáda už u polských orgánů ve věci Discovery intervenovala.

Donald Trump v Polsku • Autor: REUTERS
Donald Trump v Polsku • Autor: REUTERS

Prakticky všichni pozorovatelé se shodují, že pokud PiS dosáhne svého, bude to mít na polskou zahraniční politiku velký dopad. Polská vláda kromě Maďarska nemá spojence v Unii a na Spojené státy země dlouhodobě spoléhá. Varšava se prohlašuje za největšího amerického spojence za kontinentu a v minulých letech už hledala prostor pro základnu Fort Trump (o kterou ovšem Američané seriózně nestáli). Po nástupu demokratického prezidenta Bidena se ovšem vztahy mírně zkomplikovaly a nyní by se poničily ještě víc.

PiS působí rozhodně. “Nebrali na nás ohled s Nord Streamem II, nemáme vůči nim žádný sentiment,” cituje deník Rzeczpospolita jednoho z politiků vládní strany, který odkazuje na německo-ruský plynovod, které východní Evropa vnímá jako zásadní ohrožení své bezpečnosti a jehož stavbě Spojené státy nebrání.

Úspěch novely nicméně přes odhodlání hlavní vládní strany není jistý. Polský vládnoucí blok je dlouhodobě nestabilní a dá se čekat, že přinejmenším Porozumění, jedna ze satelitních stran PiS, která prosazuje umírněnější politiku, bude nad drastickým krokem s diplomatickými důsledky váhat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].