Odvetou za invazi na Ukrajinu by byly sankce vůči bankám i uzavření Nord Streamu
 
ukrajina02_profimedia
Ruské jednotky rozmístěné u Voroněže; ilustrační foto • Autor: Profimedia

Ani úterní videorozhovor amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina nepřinesl žádný zřetelný zvrat v rostoucím napětí na ukrajinsko-ruských hranicích. Už několik týdnů tu ruská armáda shromažďuje techniku i personál – a téměř stotisícová síla pár kilometrů od hraniční čáry budí obavy z přípravy útoku.

Vladimir Putin zopakoval, že Rusko invazi neplánuje. Tomu však západní rozvědky ne zcela věří a varují před možným útokem v lednu, jak plyne ze zpráv, které jsou k mání v amerických médiích. Putin také zopakoval dlouholetý ruský požadavek na jasnou záruku, že NATO nebude prohlubovat spolupráci s Ukrajinou, či snad dokonce jednat o jejím možném členství. Takové záruky ale NATO a Američané dlouhodobě odmítají dát s argumentem, že je suverénním rozhodnutím Ukrajiny, jakým geopolitickém směrem se vydá.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=RlO-ar-3f9U

Nejspíš hlavním smyslem hovoru ze strany amerického prezidenta Bidena bylo představit ruské straně možnou západní reakci na případný útok. NATO podle všeho nemá v úmyslu vstoupit kvůli Ukrajině do války s Ruskem. Ukrajinská strana s tím ani nepočítá. Podle vyjádření amerických představitelů mohou Rusové v případě agrese počítat s velmi tvrdou odpovědí - v první řadě s uzavřením plynovodu NordStream II, který vede z Ruska přímo do Německa. Poté se sankcemi namířenými na největší ruské firmy a banky, přišel by nejspíš i zákaz obchodování s dluhopisy ruského státu a především odstřižení od mezinárodního bankovního systému SWIFT.

To v praxi znamená odpojení od světového systému plateb, což je tedy zásadní a velmi drastický krok. Rusko se na takovou eventualitu už několik let připravuje. A je otázka, jakou míru samostatnosti a nezávislosti na tomto mezinárodním systému si vybudovalo. V každém případě by to znamenalo pro ruskou ekonomiku těžko představitelný problém - od systému ještě žádná rozvinutá země odstřižena nebyla.

Čtěte také: Moskvě vadí soustavné ukrajinské sbližování s Evropskou unií i NATO

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1417

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte