Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Nálada se obrací. Hořící Kenosha může nakonec přinést předvolební body Trumpovi

Protesty ve městě mají známý scénář: rozhořely se poté, co bílý policista vystřelil na černého muže

Protestující drží minutu ticha za dvě oběti • Autor: AP, David Goldman
Protestující drží minutu ticha za dvě oběti • Autor: AP, David Goldman

Už se zdálo, že se pozornost od protestů v amerických ulicích pomalu zaměří jinam, ale pak se všechny oči upřely na hořící wisconsinské Kenoshu. Až do tohoto týdne víceméně neznámé město se dostalo do centra dění poté, co se zde zopakoval scénář známý z předešlých měsíců: bílý policista vystřelil na černého muže. Jacob Blake událost na rozdíl od jiných případů přežil, nicméně následné protesty, napětí a násilí vyústily ve dva mrtvé. A ukázaly tak nejen neustálou křehkost současné situace, ale také to, jak se mění politický potenciál demostrací - a komu můžou nakonec pomoct  v předvolební kampani.

Sedm střel

Kolem postřelení 29letého muže stále panují některé nejasnosti. Video, které se na sociálních sítích objevilo v neděli odpoledne, ukazuje skupinu policistů a Blakea, který obchází auto. V okamžiku, kdy začne otevírat dveře vozidla, jeden z policistů na něho několikrát vystřelí. Wisconsinská policie zatím nezveřejnila o incidentu mnoho detailů. Pořádkové síly měly na místo vyrazit kvůli telefonátu ženy, která si stěžovala, že její přítel se nachází v prostoru, kde k tomu nemá povolení. Policie uvedla, že se Blakea pokusila zadržet a použila paralyzér. V okamžiku, kdy otevřel dveře auta a nahnul se dovnitř, jej jeden z policistů sedmkrát postřelil do zad. Scéně přihlížely tři z pěti Blakeových malých dětí.

Policie také potvrdila, že uvnitř auta byl nalezen nůž, není nicméně jasné, zda zbraň hrála v celé situaci roli. Policisté v Kenoshi na sobě nenosí kamery, chybí tak záznam, který by mohl osvětlit, co zásahu předcházelo. Blake byl následně převezen do nemocnice a podle pozdějších vyjádření rodiny je od pasu dolů paralyzován. „Sedmkrát mého syna postřelili, sedmkrát. Jako by to bylo úplně jedno. Jakoby na něm nezáleželo. Je to lidská bytost a záleží i na něm,“ řekl novinářům Blakeův otec.

Zbraně do rukou

Již v neděli večer do ulic vyrazili první lidé a řada jich tu zůstala víceméně bez přestávky až do pondělí. „Slilo se to v jeden kontinuální protest, vlastně to nikdy nepřestalo,“ popsala situaci z místa novinářka listu The New York Times. Na začátku podle ní šlo o pokojné protesty připomínající stovky jiných, které přes léto v Americe probíhaly. „Lidé skandovali jméno Jacoba Blakea, slogan Black Lives Matter, auta troubila.“ S postupující nocí někteří lidé odešli, nálada se proměnila a nabrala podstatně destruktivnější charakter. Hořela auta, výlohy, padaly lampy; k policii se přidala národní garda a situace eskalovala.

K výbušnému mixu v úterý ještě přibyli ozbrojení členové dobrovolnických milicí, kteří se začali organizovat přes sociální sítě. „Pořádkové síly jsou přetíženy, starosta selhal. Zbraně do rukou a pojďme bránit naše MĚSTO!“ psalo se například ve skupině s názvem Kenosha Guard. „Nějací patrioti ochotní vzít zbraně do rukou a chránit (naše) město před zločineckými násilníky?“ zněl další post.

Jak potvrzují videa i reportáže z místa, lidé se zbraněmi v rukou se pak mísili s protestujícími a během chaotického úterního večera situace vyústila nejhorším možným způsobem, ve smrt dvou lidí. Stejně tak jako v případě postřelení Blakea, ani ohledně úterní střelby zatím nejsou známé všechny informace. Ve čtvrtek nicméně žalobce ze zabití dvou protestujících a postřelení třetího obvinil teprve sedmnáctiletého Kyla Rittenhouse, který bydlel v nedalekém městě Antioch. Obžaloba ho viní, že prvního člověka zastřelil poté, co na něj protestující hodil plastovou tašku – podle jednoho svědka měl také sahat po zbrani.

Následovala chaotická scéna, kdy Rittenhouse začal utíkat ulicemi; v jednu chvíli upadl na zem, načež měl zastřelit druhého člověka, který se k němu přibližoval, a nakonec postřelit ještě třetího.  Podle některých výpovědí policejní vozy ignorovaly volání kolemstojících, že Rittenhouse někoho zastřelil, a pokračovaly v jízdě.

Ulice v Kenoshi • Autor: REUTERS
Ulice v Kenoshi • Autor: REUTERS

Organizátor milice Kenosha Group odmítl, že by Rittenhouse znal nebo s ním měl něco společného. Z účtů mladíka na různých sociálních sítích vyplývá, že byl příznivcem policie, zapsal se do programu pro budoucí kadety a 16. narozeniny využil k fundraisingu pro skupinu podporující policii. Letos v lednu navštívil mítink Donalda Trumpa a video natočené z první řady pak sdílel na sociální síti TikTok.

Není to první případ: ozbrojené milice se staly pravidelnou součástí letních protestů. A odborníci i aktivisté varují, že velká koncentrace zbraní v rukou amatérů zvyšuje pravděpodobnost konfliktů. „V okamžiku, kdy se dá dohromady vypjatá a křehká politická situace, nedostatek informací a ozbrojené skupiny lidí, je pouze otázka času, než se stane něco opravdu nebezpečného,“ řekla pro Washington Post Lindsay Schubiner z Western States Center.

Nahoru a dolů

Protesty v Kenoshi se časově téměř překryly se čtyřdenním nominačním kongresem Republikánské strany. Ačkoliv se téměř nikdo v projevech k dění v Kenoshi přímo nevyjádřil, situace zapadla do apelů na vládu práva a pořádku, které kongresem vinuly jako červená nit – a které mají vykreslit jasný rozdíl anarchistickými demokraty a spořádanými republikány.

„Tyhle volby rozhodnou o tom, zda si udržíme a uchráníme americký způsob života, nebo zda dovolíme radikálním hnutím ho rozebrat a zničit,“ řekl sám Donald Trump v závěrečném čtvrtečním projevu. Trump junior už ve své pondělní řeči mířil stejným směrem: „Skoro to vypadá, že to bude o volbě mezi kostelem, prací a školou na jedné straně - a výtržnostmi, rabováním a vandalismem na druhé.“ Nicméně není samozřejmé, že se republikánům podaří efektivně přesvědčit voliče, že právě oni jsou stranou práva a pořádku.

Paralely s úspěšnou kandidaturou Richarda Nixona z roku 1968, kdy využil kritiky nepokojů, pokulhávají v tom, že na rozdíl od Trumpa tehdy Nixon úřad neobhajoval. A z pozice outsidera se vše kritizuje snadněji než z pozice prezidenta, který je minimálně opticky hlavou státního pořádkového aparátu.

Jak připomíná web FiveThirtyEight, podpora pro hnutí Black Lives Matter dosáhla absolutního vrcholu po protestech v reakci na usmrcení George Floyda. Vnímání hnutí a jeho argumentů při kritice systémového rasismu se změnilo hlavně u bílých Američanů, ale zhruba v polovině července začala podpora klesat a pomalu se vracet na úroveň před Floydovou smrtí. Stejný trend lze vypozorovat i v případě nesouhlasu s chováním policie, také zde počet bílých Američanů kritických vůči pořádkovým silám poklesl.

Datoví analytici webu se shodují, že jedním z důvodů pro pokles podpory Black Lives Matter mezi bílými Američany může být proměna diskuze o protestech: v posledních týdnech se pozornost částečně přesunula od policejního násilí a komplexních příčin rasové diskriminace k akcentu na destruktivní část protestů a násilí. Tedy tématům, na která alespoň podle dosavadního vývoje hodlají republikáni v čele s Trumpem vsadit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].