Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Na slyšení Jurečky to jiskřilo. Nechceme, aby se i z Češek staly inkubátory, vzkázali europoslanci

Ministr ve výboru pro práva žen a genderovou rovnost přednesl české priority a vysvětloval, proč neschválíme Istanbulskou úmluvu a proč spolupracuje s Aliancí pro rodinu

Marián Jurečka • Autor: Matěj Stránský
Marián Jurečka • Autor: Matěj Stránský

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si rozhodně nemohl stěžovat na ospalou debatu. Do výboru Evropského parlamentu pro práva žen a genderovou rovnost přišel v úterý představit priority českého předsednictví a jeho členové šli rovnou k věci.

Dobře informovaní europoslanci se v Bruselu Jurečky ptali, kdy Česko ratifikuje Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách, a proč jeho rezort spolupracuje s konzervativní organizací Aliance pro rodinu. Ta prosazuje ústavní definici manželství jako výhradního svazku mezi mužem a ženou a kriticky se staví k právům sexuálních menšin.

„Chci se vás proto zeptat, jak chcete zapracovat na přijetí Istanbulské úmluvy v České republice,” řekla německá lidovkyně Christine Schneiderová v debatě s Marianem Jurečkou hned po jeho přehledu předsednických priorit. Mezi nimi ministr uvedl potírání násilí proti ohroženým skupinám, zejména dětem, na internetu.

Istanbulská úmluva je dokument přijatý Radou Evropy v roce 2011. Většina členských států EU ho ratifikovala, Česko je jednou z pěti zemí EU, které tak doposud neučinily. Proti schválení mezinárodněprávního nástroje se staví zejména vládní ODS a Jurečkovi lidovci. Šéf rezortu spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) krátce po nástupu do funkce uvedl, že vláda ratifikaci odloží.

Na chybějící konsenzus na domácí scéně se také Jurečka odvolal před europoslanci. „Mluvíme tu dnes o respektu,” začal ministr a pokračoval: „V České republice i dalších zemích máme vlády a parlamentní většiny, které nemají ambici ratifikovat Istanbulskou úmluvu - a to je potřeba také respektovat.”

Výbor to však neuspokojilo a jeho členové se k otázce ratifikace dokumentu v Česku opakovaně vraceli. „Je to proto, že předsednická země by měla jít příkladem,” řekl pak Respektu, HN, Aktuálně předseda výboru Robert Biedroň. „EU se rozhodla, že její členské státy úmluvu ratifikují. Češi to neudělali a teď ostatní vedou. Chceme tu proto vidět výsledek,” dodal polský socialista.

Další diskutující včetně Biedroně se zajímali i o to, proč ministerstvo práce a sociálních věcí spolupracuje s konzervativní Aliancí pro rodinu, a také, jak se Jurečka hodlá postavit k výzvě Evropského parlamentu z minulého týdne, aby bylo právo na bezpečnou interrupci zařazeno mezi základní práva občanů EU.

„Je dobré nečíst jen titulky,” obrátil se Marian Jurečka na europoslance Biedroně a v sále to poprvé, a ne naposledy, zajiskřilo. „Spolupracuji s desítkou dalších organizací, které se věnují otázkám menšin. Před měsícem jsem měl schůzku se zástupci Jsme fér (spolek prosazující manželství pro všechny, pozn.red.),” řekl ministr práce a sociálních věcí.

Interrupce konkrétně nekomentoval, českým novinářům v Bruselu poté řekl, že pokud si debatu o zařazení práva na potrat coby základního práva v EU budou státy přát, české předsednictví tomu bránit nebude.  „Pokud to přinese nějaká členská země na jednání Rady, povedeme o tom debatu,” uvedl.

Ačkoli z jeho vystoupení bylo patrné, že stojí názorově jinde než výbor, na konci hodinu a půl trvající debaty si vysloužil od europoslanců potlesk, který tu podle předsedy výboru nebývá častý. „To proto, že diskuse byla opravdu zajímavá,” zdůvodnila to pro HN, Aktuálně a Respekt německá socialistka Maria Noichlová.

Pohledem jejího výboru má předsednictví „odpovědnost udělat dobrý krok směrem k ženám”. „Bavíme se stále o tom, jestli Istanbulská úmluva ano, nebo ne. Název té úmluvy není důležitý,” zmínila poslankyně. „Klíčový je obsah - potírání násilí na ženách. Budeme proto bedlivě sledovat, co v tomto Česko udělá, a zda dotáhne do konce také směrnici o transparentním odměňování.” Schválení legislativy, která by měla vést ke srovnání platů mužů a žen na stejných pozicích v zemích EU, označil i Jurečka za jednu ze svých hlavních ambicí.

Předseda výboru Robert Biedroň pak shrnul, proč je pro europoslance důležité sledovat i takové „detaily“, jako je spolupráce českého ministerstva práce s Aliancí pro rodinu. „Jsem Polák a vím, co se stane, když se lidé u moci spojí s těmito radikály,” řekl na účet organizace. „Aliance pro rodinu chce zvrátit ženská práva. Kvůli jejich aktivitě máme v Polsku de facto zákaz interrupcí a vláda zavedla povinný registr těhotenství. Z žen se v Polsku staly inkubátory. A my nechceme, aby se něco podobného stalo i Češkám,” dodal europoslanec.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].