0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda15. 1. 20234 minuty

Kde ještě čekají neoslovení voliči

Oblasti, kde před pěti lety dominoval Miloš Zeman, ovládl Andrej Babiš. A hodně voličů tam (zatím) zůstalo doma

Autor: Aktuálně - Jakub Plíhal

Při minulé volbě vyhrál Miloš Zeman díky pozoruhodnému politickému triku. Přesvědčil lidi, kteří prezidentské volby do té doby ignorovali, že Jiří Drahoš ohrozí jejich životy a zaplní jejich města a vesnice nebezpečnými uprchlíky. Ke druhému kolu volby přišlo o pět procent víc voličů než k tomu prvnímu, což je ve světě i Česku nezvyklé. A Zeman si tak zajistil relativně těsné vítězství.

Tehdy obzvlášť uspěl ve dvacítce okresů: získal v nich kolem šedesáti procent hlasů, někde i výrazně víc. Jsou hlavně na severní Moravě a pak v severních a západních Čechách. A jsou to právě ta místa, kde má podle expertů Andrej Babiš největší šanci nasbírat nové hlasy. Potřebuje je velmi - a velmi se také musé snažit. Podle odhadů sociologů ztrácí nyní na vítěze prvního kola půl milionu hlasů, u nichž Petr Pavel může reálně počítat, že mu přitečou od méně úspěšných kandidátů, kteří ho podpořili.

Reklama

Babišovi se tak musí povést stejný kousek jako Zemanovi, tedy nejen přesvědčit lidi, aby přišli znovu, ale najít i voliče nové. Bude to přitom mít těžší než jeho předchůdce. Volební účast byla totiž v prvním kole vysoká, blížila se sedmdesáti procentům. A politologové si nejsou jistí, zda větší číslo je vůbec ještě reálné. Ale šance Andrej Babiš určitě má.

Mír a Karviná

Pohled na volební výsledky ukazuje, že podpora Babiše a Zemana se do velké míry kryje. Na západě a severu Čech a na severu Moravy Andrej Babiš první kolo jasně vyhrál. Třeba v Mostě nebo Karviné by ani nebylo potřeba druhé kolo, expremiér tu získal víc než polovinu hlasů.

Jeho možný konkurent v boji o voličské hlasy Jaroslav Bašta z SPD nikde výrazně neuspěl. Až na drobné výjimky se držel kolem pěti procent, tedy na tolika, kolik získal v celé zemi. Babiš naopak všude překonal výkon své strany ANO. Ta sice v těchto regionech pravidelně vítězí, ale nikdy ne tak suverénně, jako se to nyní podařilo Babišovi. Dá se z toho usuzovat, že Babiš oslovil i jiné lidi, než kteří volí jeho stranu.

Baštovy hlasy by pro Andreje Babiše byly cenné, ale zaprvé jich není tolik a za druhé si jimi Babiš nemůže být jist. Kandidát Bašta otevřeně říká, že Babiše volit nebude, stejně jako nebude volit Pavla. Šéf SPD Tomio Okamura lavíruje, pravděpodobně nyní jedná s Babišem o podmínkách podpory, ale Baštovi a Okamurovi voliči mají vlastní hlavu. I kdyby SPD vyzvala k volbě Babiše, pochopitelně to neznamená, že všichni poslechnou - Babiš je mimo jiné ztělesněním covidových opatření, jednoho z citlivých témat pro voliče SPD.

Babiš proto musí přitáhnout k volbám ty, kteří dosud nepřišli. V necelé polovině „zemanovských“ okresů se voliči zachovali stejně jako ve zbytku země a přišli ve velkém počtu. Volební účast je třeba v Opavě nebo v okrese Plzeň-jih dokonce vyšší, než je republikový průměr. Tam bude Andreje Babiše čekat těžká práce. Ale jsou tu z jeho pohledu i slibnější místa. V Sokolově, Mostě, v Karviné nebo v Bruntále přišlo k volbám jen šedesát nebo méně procent voličů - byť i tak jde o vysoká čísla. Podobné je to v Teplicích a především v Ostravě. To jsou lidnaté volební okrsky, kde každé procento volební účasti znamená hojnost lákavých nových hlasů.

Připomínání Pavlovy komunistické minulosti (v kombinaci se zamlčováním vlastní komunistické minulosti) má odradit voliče ostatních kandidátů. Na váhající voliče pak Babiš nově míří voláním po „boji za mír“. Neříká - zatím - otevřeně, že by pomoc Ukrajině měla ustat, ale přesvědčuje voliče, že po nástupu do funkce zvedne telefon, obvolá světové státníky a společně rychle dohodnou postup, s nímž se ruský prezident Putin obratem ztotožní. Kampaň před druhým kolem ale začala teprve v sobotu večer, do druhého kola zbývají dva týdny.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].