Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kontext

Babiš nemůže spoléhat na Zemanovy voliče. Zásadní bude, koho podpoří příznivci SPD

Podle dostupných dat šéf ANO dostane maximálně polovinu voličů současného prezidenta z roku 2018

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Odcházející prezident Miloš Zeman vyhrál podle sociologických dat zatím poslední přímou prezidentskou volbu v roce 2018 tím, že přetáhl část voličů, kteří pro něj v prvním kole nehlasovali, a také zmobilizoval nevoliče, kteří tradičně zůstávají při volbách doma. S aktuální volbou hlavy státu tak tato poměrně široká skupina podporovatelů hledá svého kandidáta. Ke komu přejde? A pomůže vyhrát volby Andreji Babišovi?

Vlažnější voliči

Hlavní jádro Zemanova prezidentského úspěchu - zjednodušeně řečeno - spočívá v podpoře věkově starších voličů s nižším vzděláním, ale v druhém kole v roce 2018 získal navíc podporu střední generace se středoškolským vzděláním, kteří nechtěli volit Jiřího Drahoše, a poté tzv. programové nevoliče, kteří k volbám chodí jen velmi vzácně. Získával také mnohem častěji voliče ze strukturálně postiženějších oblastí, Drahoš naopak bojoval v Praze a obecně ve větších městech.

Ačkoliv se Zemanovi podporovatelé z minulých voleb do velké míry překrývají s voličskou základnou hnutí ANO, podle sociologa Jana Herzmanna to automaticky nemusí znamenat, že většina z nich nyní považuje šéfa ANO Andreje Babiše za svého kandidáta. „Podle dostupných dat lze očekávat, že Andrej Babiš dostane maximálně polovinu voličů z těch, kteří hlasovali pro Miloše Zemana v roce 2018,“ vysvětluje Herzmann.

Babišovi nepomůže ani Zemanova veřejná podpora jeho kandidatury. Podle aktuálních průzkumů podpory a sympatií vůči Zemanovi už drtivá většina jeho původních podporovatelů přestala současnému prezidentovi naslouchat a za jeho příznivci se nepovažují. Například z důvodu jeho absence ve veřejném prostoru nebo pro to, že se postavil na stranu Ukrajiny poté, co ji ruský prezident Vladimír Putin minulý rok napadl.

Třináct až patnáct procent Zemanových voličů z roku 2018 bude volit Danuši Nerudovou a přibližně stejné množství uvažuje o Petru Pavlovi. „Tato třetina představuje z mého pohledu vlažnější voliče Miloše Zemana, kterým v druhém kole Jiří Drahoš z nějakého důvodu nevyhovoval,“ říká analytik agentury Kantar Pavel Ranocha. Babiš podle něj nemůže v případě přelivu podpory počítat ani se skupinou nevoličů, která dorazila v lednu 2018. Na to má společnost podle sociologů vůči předsedovi nejsilnější opoziční strany příliš vyhraněný názor: buď už jsou dnes jeho pevnými příznivci a volí ho, nebo ho naopak nepovažují za dobrou volbu.

Na tenké hraně

Celkově tak šéf ANO nemůže spoléhat na to, že úspěch postaví právě na voličích Miloše Zemana. Zásadní však pro něj může ještě jedna skupina, a to podporovatelé a voliči SPD Tomia Okamury, kterých je v české společnosti momentálně přibližně deset až dvanáct procent. „Proto je Babiš kritický vůči vládě. Říká, že je zastáncem obyčejných lidí proti zkorumpovanému systému a současně dává najevo určitou zdrženlivost vůči pomoci a podpoře Ukrajině ve válce s Ruskem,“ popisuje to Jan Herzmann.

Jak se však ukazuje, podpora kandidáta SPD Jaroslava Bašty v posledních dnech roste: nyní je na sedmi procentech a jeho volební potenciál momentálně sahá tam, kam podpora SPD. To může být pro Andreje Babiše komplikací, podle expertů hlasy voličů SPD potřebuje pro to, aby mohl na Pražském hradě usednout. Teoreticky by mu to mohlo zkomplikovat už postup do druhého kola, kdyby Jaroslav Bašta naplnil odhadovaný volební potenciál.

Pokud se tam dostane, je možné, že Bašta pak podpoří spíše Andreje Babiše než jeho protikandidáta, ať jím bude Danuše Nerudová, nebo Petr Pavel. Tomio Okamura však o Babišovi v posledních dnech prohlašuje, že je nevolitelný, nemá šanci vyhrát, měl by z prezidentské volby odstoupit a zároveň podpořit právě Baštu. Navíc podle Herzmanna může příznivce SPD od volby Babiše odrazovat i fakt, že se řadí mezi odpůrce covidových opatření, které jeho vláda zaváděla.

„Pokud bude Andrej Babiš chtít získat SPD voliče, bude muset balancovat na rétorické hraně toho, co Okamurovy příznivce osloví, ale co zároveň snesou voliči ANO. A to je hodně tenká hrana, která by se mu nakonec nemusela vyplatit,“ uzavírá Herzmann.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].