Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Fachas vs. rojos. Občanskou válku o Madrid vyhráli konzervativci

O starostce Díaz Ayuso se spekuluje jako o  možné první premiérce Španělska

Isabel Diaz Ayuso • Autor: Profimedia
Isabel Diaz Ayuso • Autor: Profimedia

Madrid má za sebou vyostřené regionální volby. Jasně v nich vyhrála konzervativní Lidová strana s 44,7 procenty hlasů, což představuje dvojnásobný zisk oproti roku 2019. Přesto bude muset hledat koaličního partnera a madridská lídryně konzervativců Isabel Díaz Ayuso před volbami nevyloučila, že se spojí s pravicovými radikály z Voxu. To by si ostatně přála i většina lidoveckých voličů -  konkrétně 78 procent, jak ukázal jeden průzkum.

Velkým tématem předčasných voleb byla pandemie. Díaz Ayuso, která obhajovala post primátorky Madridu, si vybudovala reputaci na benevolentnějším přístupu a soustavně prosazovala mírnější opatření, která by tolik nepoškodila lokální ekonomiku. Navzdory doporučením centrální vlády například otevřela bary a hospody dřív než jiné regiony - a kvůli protipandemickým opatřením se ostře střetávala se socialistickým premiérem Sánchezem. Kritici však poukazují na to, že Madrid má druhý největší počet nakažených v přepočtu na obyvatele a nejvyšší procento obsazených lůžek intenzivní péče.

Nejen proto se předvolební kampaň nesla ve velmi vyostřené náladě, na mítincích docházelo k násilí - a jak Díaz Auyso, tak lídr levicového Podemosu Pablo Iglesias, obdrželi výhružky smrtí. Strany rámovaly volby velmi vyostřeně, až fatalisticky. Zatímco Díaz Ayuso hlasování popisovala jako volbu mezi “socialismem nebo svobodou”, Iglesias mluvil o situaci, v níž se rozhodně, zda se Madrid vydá cestou “demokracie, nebo fašismu” - čímž poukazoval na zmíněnou povolební spolupráci lidovců s Voxem.

Řada zahraničních komentátorů neváhala přirovnávat situaci k době občanské války. Jak píše Politico, ve veřejné debatě i u rodinných obědů se to v minulých týdnech hemžilo slovy “facha”, zkratka pro fašista, a “rojo”, označení pro levičáky. A po metaforách z občanské války sahali i politici. Levice ve svých projevech situaci přirovnávala k obléhání Madridu ve třicátých letech Frankovými fašisty a úterní volby popisovala jako “novou bitvu o Madrid”. Iglesias pak během kampaně přímo použil známý proti-frankistický slogan “No pasarán” (v překladu “neprojdou”) - tentokrát namířený proti Voxu.

Výsledky voleb budou mít dopad i na celostátní španělskou politiku. Madridský region hraje v decentralizovaném systému důležitou roli a šéf lidovců Pablo Casado již vyzval premiéra Sanchéze, který se kampaně aktivně účastnil, aby si výsledky vyložil jako vyjádření nedůvěry v levicovou vládu. Jeho socialisté získali pouze 17 procent, o deset procent méně než v minulých volbách. Konec politické kariéry už oznámil Iglesias, ještě donedávna vicepremiér – tento post ale opustil, aby se mohl soustředit právě na volby v Madridu. Podemos sice nepatrně posílili, ale celkově je volilo pouze 7 procent obyvatel.

Vítězství také potvrdilo 42letou Díaz Ayuso jako rostoucí osobnost španělské politiky a komentátoři o ní již spekulují jako o možné první premiérce Španělska.

Příznivci lidovců slaví • Autor: Profimedia
Příznivci lidovců slaví • Autor: Profimedia

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].