Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Babiš je ve střetu zájmů, potvrdila Evropská komise. Testem bude Penam, pak Lovochemie

Český stát nedostane z Bruselu napadenou částku, která dosahuje osmi milionů eur

 Premiér Andrej Babiš • Autor: ČTK, Šimánek Vít
Premiér Andrej Babiš • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Andrej Babiš je ve střetu zájmů, tento závěr je konečný a český stát musí do Bruselu vrátit zhruba 230 milionů korun přidělených Agrofertu. To byly hlavní teze, které se v pondělí dozvěděli členové kontrolního výboru europarlamentu z úst zástupců Evropské komise. Potvrdily se tak informace médií, že český premiér má podle bruselských institucí konflikt zájmů a dotace ze strukturálních fondů byly firmám v jeho holdingu Agrofert (toho času ve svěřenských fondech) přiděleny neoprávněně.

“Andrej Babiš je definitivně ve střetů zájmů podle Evropské komise. Zpráva auditu je konečná a nic se na ní nebude měnit,” řekl Respektu člen výboru pro rozpočtovou kontrolu, evropský poslanec za lidovce Tomáš Zdechovský. Informace, které na neveřejném zasedání zazněly, potvrdili Respektu další účastníci schůzky.

V lednu příštího roku by měl dorazit do Česka oficiální český překlad auditní zprávy k dotacím pro Agrofert ze strukturálních fondů. Z hlediska Bruselu to bude v této věci poslední krok. V průběhu jara by pak měla přijít odpověď z Bruselu na to, jestli byly rovněž investiční zemědělské dotace pro podniky sdružené v Agrofertu přiděleny v rozporu s finančním nařízením EU ze srpna 2018, které konflikt zájmů postihuje.

Poté, co do Česka dorazí překlad auditu ke strukturálním fondům, český stát nedostane z evropského rozpočtu proplacenou napadenou částku, která dosahuje 8,6 milionů eur, v přepočtu zhruba oněch 230 milionů korun. Takzvané korekce původně činily 450 milionů korun, ale komise část dotací zpětně uznala. Pokud Česko vratku odmítne přiznat, dalším krokem bude Evropský soudní dvůr. Na něj se může obrátit česká vláda i Evropská komise. Premiér Andrej Babiš dlouhodobě odmítá, že by se nacházel v situaci střetu zájmů.

Agrofert • Autor: ČTK
Agrofert • Autor: ČTK

Agrofert má nyní pozastavené investiční dotace, tedy ty, na které nemá nárok ze základní smlouvy EU (mezi ně patří například platba na každý hektar zemědělské půdy) a Evropská komise na schůzce výboru podle poslanců potvrdila, že dokud bude Babiš premiérem, neměl by holding žádné dotace dostat. Jestliže je český stát přesto udělí, je takřka jisté, že je Brusel napadne a odmítne zpětně proplatit.

Nastala by tak situace jako nyní s linkou na toastový chléb Penam. Jak upozornil jako první server iRozhlas, Evropská komise došla k tomu, že stomilionová dotace byla udělená neoprávněně. Podle jejích nálezů nebyla linka inovativní, tudíž byla podpora v rozporu se záměrem dotačního titulu, a tak odmítá státu částku proplatit. Česká vláda by nyní měla chtít po Penamu, aby už vyplacené peníze vrátil do rozpočtu.

Vládě se však do toho nechce. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v České televizi prohlásil, že verdikt Bruselu ještě není konečný, ač EK takovou interpretaci odmítá. „Je tam možnost podání nějakého znaleckého posudku,“ řekl bez dalšího upřesnění Havlíček. A vracet peníze se nechystá ani Agrofert. Podle jeho mluvčího Karla Hanzelky firma na “unikátnosti” linky trvá, stejně jako na tom, že nijak nepochybila. „Nikdo nás ani nekontaktoval, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu nechystáme,“ řekl Hanzelka pro iRozhlas.

Nastalá situace by mohla sloužit jako modelový příklad do příštího roku. Státy Evropské unie právě jednají o novém balíku dotací a půjček na příštích sedm let, kde bude tentokrát víc peněz než dosud – jednak kvůli dotacím po pandemii koronaviru, druhak na schválenou transformaci kontinentu směrem k bezuhlíkové ekonomice. Regiony a firmy v členských státech začínají plánovat, o co si řeknou, a jsou mezi nimi i podniky v premiérově holdingu.

Nejznámějším případem je žádost Lovochemie o šest miliard korun z nového fondu na pomoc uhelným regionům, na kterou upozornil server Seznam a již Ústecký kraj přidal k projektům, které poslal do Prahy. Vláda to v úvodním kole vzala na vědomí. “Je vysoce pravděpodobné, že pokud by dotace skutečně byla přidělena, Evropská komise jí kvůli konfliktu zájmů premiéra Babiše odmítne proplatit,” řekl Respektu pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, který kauzy českého premiéra sleduje.

Přetahování s Bruselem o oprávněnost dotace pro Lovochemii by řešila až příští vláda, ve které nemusí být Andrej Babiš nebo jeho hnutí ANO. Stála by však před stejným úkolem: donutit Lovochemii částku vrátit, pokud by ji neměli zaplatit Češi na svých daních. A šest miliard investic do chemičky je řádově jiný spor než sto milionů na toastový chléb.

“My bychom po komkoli žádali vrátit dotaci i soudní cestou, pokud by byla udělena v rozporu s pravidlem o zákazu střetu zájmů. To je princip právního státu, který ctíme,” tvrdí Peksa ke strategii vlády, jíž by se účastnili Piráti.

Doprovodný dopis EK z konce října ke konečné verzi auditu, strana 2
Doprovodný dopis EK z konce října ke konečné verzi auditu, strana 2

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].