0:00
0:00
Z nového čísla16. 12. 20122 minuty

Vesele Vanoce, mila esemes

SMS se dožila dvaceti let. A pomalu se chystá do důchodu. Psát si ale budeme dál.

79 A R51 2012
Autor: Respekt

Štědrý den rovná se kapr, stromeček a esemesky. Na Vánoce kolem oběda (v postících se rodinách přesněji místo něj) jich dostaneme nejvíc za celý rok. Loni na Štědrý den přišlo do českých mobilů 68,5 milionu textových zpráv. Letos jich ale bude zřejmě o pár milionů méně – počet SMS zpráv totiž v posledních dvou letech začal klesat, lidé si posílají zprávy radši jinak, levněji.

Co tedy s SMS bude? Zůstane zřejmě i nadále s námi, je to spolehlivá a ověřená služba. Také letos na Štědrý den jich bude vzduchem létat nad Českem pár desítek milionů. A jistě bude nějaká znít „Merry Christmas“ – jako vůbec první zpráva na světě, která byla odeslána právě před dvaceti lety, v prosinci 1992.

↓ INZERCE
79 D Viber R51 2012
Autor: Respekt
79 D Viber R51 2012
79 D Viber R51 2012 Autor: Respekt
79 E Rebtel R51 2012
Autor: Respekt
79 E Rebtel R51 2012
79 E Rebtel R51 2012 Autor: Respekt

Kořeny zpráv

Když už jsme u vánočního vzpomínání, podívejme se na samé počátky dějin SMS. Najdeme je v technologickém pravěku, v roce 1984, kdy mobil zabral půl aktovky a klávesnice ani neměla písmenka. Také signál v evropských zemích se přenášel podle různých standardů; jednotný systém GSM teprve vznikal a nejvíce inovací se rodilo na severu Evropy. A tehdy se na konferenci o GSM v Kodani sešli tři inženýři. Seděli v pizzerii a bavili se o tom, jak by šlo přenášet po telefonu text. „Mysleli jsme, že by se to mohlo hodit pro rychlou pracovní komunikaci,“ vzpomínal pro BBC Fin Matti Makkonen, jeden z praotců SMS. Nových možností ale bylo tolik, že to nikoho moc nevzrušovalo, i proto se tato idea vyvíjela pomalu.

Vymyslet a naprogramovat přenos textových vzkazů se nicméně snažili na různých místech světa včetně centrály Vodafonu v Newbury u Londýna. A jejich snaha přinesla výsledky: 3. prosince 1992 zasedl dvaadvacetiletý inženýr Neil Papworth k  počítači a vyťukal první zprávu. Přímo na večírku Vodafonu ji obdržel ředitel firmy Richard Jarvis, který měl při sobě dvoukilový telefon Orbitel 901. Pyšně ji přečetl ostatním. Bylo to ono přání veselých Vánoc, což, jak připouští i odesilatel zprávy, nebylo zrovna originální, vešlo nicméně do dějin komunikace.

Celý článek můžete číst v aktuálním dvojčísle 51–52/2012.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].