Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Perníková velmoc Česko

Výroby pervitinu se ujala mafie a vyváží ho i k sousedům

Policie učinila největší zásah do řad výrobců pervitinu (ilustrační foto) • Autor: Milan Jaroš
Policie učinila největší zásah do řad výrobců pervitinu (ilustrační foto) • Autor: Milan Jaroš

Do léčebny v bavorském Aiglsdorfu přivedla sedmadvacetiletého Thomase (ne)šťastná náhoda. Vytáhlý blonďák jezdil do Česka pro „piko“ týden co týden dva roky. Tu a tam sice ve vlaku narazil na náhodné kontroly, Thomas však byl připraven. Část drogy si většinou šňupnul ještě v Česku a zbytek zabalil do kondomu, jejž spolkl.

Až letos v zimě Thomas při návratu přebral a v rauši hodil z vlaku po jednom z německých kontrolorů lahev od piva. Vzali ho k výslechu a tam to prasklo. V Německu je jakékoli držení drogy trestným činem, ale protože ho chytili poprvé, dostal možnost jít místo do vězení do léčebny. Teď se léčí na klinice v Aiglsdorfu už dva měsíce.

K pervitinu neboli perníku, stimulační droze na bázi efedrinu, se Thomas uchýlil jako k záchraně před smutky po rozpadu manželství. V televizi slyšel, že v Česku je to snadno dostupná droga, tak sedl na vlak do Folmavy. „Na tržnici stačilo u prvního stánku naznačit nosem šňupání,“ vzpomíná, „a za 35 eur jsem měl první gram.“ V aiglsdorfské léčebně není Thomas nijak výjimečný pacient a podobný nápor hlásí i další německé kliniky, zejména v Bavorsku a Sasku. Terapeuty perníkový boom děsí a pozornost německých médií se upírá k Praze.

„Český jed se rozpíná do Německa,“ shrnuje titulek bavorského deníku Augsburger Allgemeine. Úřady v Berlíně vydaly koncem dubna novou ročenku o nelegálním obchodu s narkotiky a odhady české produkce pašované německým konzumentům jsou vysoké: krystal Czech made tvoří podle expertů v současné době 90 procent německého trhu. Kriminalisté v Berlíně a Mnichově mluví o „alarmující situaci“ a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann Česko vyzval ke zpřísnění drogových zákonů.

Zlom potvrzuje i česká policie. Vedle kdysi převládajících drobných výrobců tu bílé krystalky nově vaří i mafie. Výroba se počítá v tunách a obrat poskočil do miliard. Pátrání po těch, kdo byznys z pozadí kontrolují a sbírají zisky, přitom nebylo nikdy obtížnější.

Kolik je v Česku varen? Chce Německo, abychom zavedli nulovou toleranci? Jaké jsou důvody „rozvoje“ perníkového byznysu v Česku? Kdo perník vaří ve velkém? A odkud jsou tyto nové zločinecké skupiny? Odpovědi najdete v novém Respektu 22/2014, který vychází v pondělí 26. května (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].