Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

ODS ničí Klausovo dračí vejce

Občanští demokraté jsou v nejnižším bodě své popularity. Josef Zieleniec navrhuje návrat do dřevních let.

Josef Zieleniec • Autor: Karel Cudlín
Josef Zieleniec • Autor: Karel Cudlín

V devadesátých letech byl jedním z nejvýraznějších českých konzervativních politiků. V říjnu 1997 vedení ODS opustil a veřejnost se později dozvěděla, že kvůli nesouhlasu s černým financováním strany.

Máte ještě v ODS nějaké kamarády?

 Kamarády asi ne, ale lidi, s nimiž se pozdravím a normálně, lidsky pobavím, nepochybně ano. Mluvil jste s nimi o situaci, v níž se ODS nyní nachází? Snažím se o tom nehovořit, protože je to tak bolestná věc jak pro ně, tak paradoxně i pro mě, i když jsem už patnáct let mimo ODS. Také nechci působit jako člověk, který kudy chodí, tudy prohlašuje: Neříkal jsem to?

Předvolební průzkumy naznačují, že ODS čeká největší prohra od roku 1992, kdy šla poprvé do voleb. Myslíte si, že jde o reálné očekávání?

Spíše by bylo nereálné očekávat něco jiného. To není dáno jenom krizí pravice nebo pádem Nečasovy vlády. Musíme si uvědomit, že česká společnost je dlouhodobě ve většině rovnostářská a vždycky měla sklon spíše favorizovat levici. To, co se tady dělo po roce devadesát, je spíše odraz dobové situace vyrovnávání se s komunismem a diskusí o ekonomické reformě. To otevřelo pro pravici prostor, ale dlouhodobě je tady mnohem větší prostor pro strany soustředěné kolem středu než pro strany posunuté výrazně doprava.

Není však dnešní malá popularita pravice spíš logickým důsledkem sedmi let u moci?

To není jenom logický výkyv z hlediska střídání vládnoucích stran a opozice, ale má to i dlouhodobější tendence. O to šlo v programové debatě uvnitř ODS, která začala po volbách v roce 1996. Mě to velmi trápilo, protože jsme byli stranou, která měla ambici vládnout, dosahovat přes třicet procent ve volbách. Přitom jsme měli programové poselství spojené spíše s transformací. Liberální rétorika, jež podpořila ekonomickou reformu, nebyla něčím, co mohlo ODS vystačit nadlouho a co mohlo ve stabilizované demokracii přijmout třicet procent voličů a více.

obalka 38 • Autor: Respekt
obalka 38 • Autor: Respekt

V rozhovoru s Josefem Zieleniecem v Respektu 38/2013 se dále dočtete:

Jak Klaus ovlivňoval svým zasahováním ODS i za éry svých nástupců?
Na jakých základech je postaven jeho odpor vůči EU?
Kde hledat příčinu dnešního propadu?
Co způsobili v ODS tzv. političtí podnikatelé?
Šel kmotrům na ruku i Nečas?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].