Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Z nového čísla

Co to máte v počítači?

Kauza Mironet: Jak vypadá neúspěšný pokus o zničení úspěšné firmy

Mironet v době své slávy
Mironet v době své slávy • Autor: ČTK

Muž přehrabující trávu na malé zahrádce před činžákem měl rozhodně vzbudit jeho pozornost. O neupravenou zeleň se tu totiž nikdo už roky nestaral. Přesto se Robert Novotný dál věnoval snídani a zahradníka pustil z hlavy. Myslel na nepříjemnou operaci zubů, která ho už za chvíli čekala, stejně jako spousta úkolů v jeho slibně se rozvíjející počítačové firmě Mironet. 

014-04F-mironet-cTK1.jpg
014–04F-mironet-cTK1.jpg • Autor: ČTK

Nakonec to byl opravdu nepříjemný den. Ve chvíli, kdy vyšel z domu, odhodil zahradník nářadí, přiskočil k němu a přitiskl ho na brzdící policejní auto. „Jste zadržen,“ vykřikl na něj a vtlačil ho na zadní sedačku. Od zapomenutého příběhu, který svého času plnil přední stránky novin, uplynulo patnáct let a právě teď znovu ožívá.
Případ údajného softwarového pirátství mezitím nabral kontury thrilleru. Robert Novotný totiž nedávno vysoudil dvacet tři a půl milionu jako odškodnění za nelegální policejní stíhání a paralelně vede se státem soud o dalších více než šest set milionů za ušlý zisk. „Mám důkazy, že policii v mé věci ovlivňovalo vedení společnosti Microsoft,“ říká podnikatel a slibuje, že je v nejbližších dnech předá novému ministru spravedlnosti.

V devadesátých letech patřil Mironet mezi dravé firmy. Čerstvý třicátník Robert Novotný jej založil s jedním známým a vrhli na trh to, co na něm chybělo: montovali solidní počítače a dávali do nich laciný software, v té době především alternativní systém Linux. Drtivá většina konkurence instalovala do strojů automaticky operační systém od Microsoftu a česká pobočka globálního gigantu si toho rychle všimla. 

„Vyjednávali s námi, abychom naše počítače vybavovali jejich programy,“ říká Novotný. Pro Microsoft byl Mironet důležitý. Odhady IT specialistů hlásily, že časem by se mohl stát jedničkou na trhu a spojení s ním by znamenalo lukrativní obchody na roky dopředu. „Nabízeli nevýhodné podmínky,“ dodává k jednáním s Microsoftem Novotný. „Když jsme nekývli, začaly se dít divné věci.“

Kdo stál za pokusem o zničení firmy? Konkurence? Policie? Bylo cílem úspěšného podnikatele kriminalizovat? Čtěte v novém Respektu 11/2015, který vychází v pondělí 9. března (digitálně je nové číslo dostupné již v neděli po poledni pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone a v audioverzi).

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1530
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte