0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vidlemi13. 4. 20103 minuty

Tichý odchod Mirka Topolánka

Vláda Mirka Topolánka byla tou nejlepší, kterou mělo Česko od roku 1989. Tohle poznání jste mohli přede dvěmi lety nalézt v týdeníku, jehož webové články čtete a komentujete. V úterý definitivně a poměrně tiše opustil šéf této vlády Mirek Topolánek politické výsluní. Přistoupil na to, že jeho žerty nebo drsné urážky okolí, už jeho spolustraníci moc neberou. Přistoupil i na to, i když se zdá velmi nerad, že jeho odchod nestrhne do politického zapomnění nikoho z jeho spolustraníků. Jen sdělil své straně, že ODS asi přijde o důležité sponzory. To nevíme (a pokud ano, tak asi hlavně o ty, o něž by žádná politická strana neměla stát), ale je to dost smutný odkaz a chabý závěr politické kariéry.

Mirek Topolánek skutečně na přelomu let 2006–2007 představil vládní tým, který sliboval velkou změnu a reformy. Tak třeba Petr Nečas mluvil jako ministr sociálních věcí o nezbytné důchodové reformě. Ministr financí Miroslav Kalousek zase navrhoval zkrocení veřejných dluhů a taky třeba hazardu. Ministr životního prostředí Martin Bursík prosadil ve vládě změnu horního zákona, který sliboval stopku dalšímu bagrování české krajiny. Ministr školství Ondřej Liška zase naslouchal praktikům a pokusil se změnit tuzemské vzdělávání. Reformy, které sliboval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, si pamatujeme asi všichni zásluhou televizního přenosu z Ústavního soudu. Možná bychom mohli v souvislosti se zamýšlenými reformami vyjmenovat většinu ministrů vlády Mirka Topolánka.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Bylo to opravdu slibné, Mirek Topolánek si za to zaslouží dík. Ale rozjezd „trochu“ narušila korupční aféra Jiří Čunek a pak už nebylo nic. Žádná důchodová reforma, obroda zdravotnictví nebo zkrocení veřejných financí, Mirek Topolánek začal chránit svou reformní koaliční vládu a svého místopředsedu Jiřího Čunka způsobem, který není hodný žádné reformní vlády. (Pro znalce a neznalce té aféry – je skoro jedno, zda byl tehdejší šéf lidovců a Jiří Čunek vinen, soud by jej asi osvobodil, ale začalo to skřípat, když Topolánek kvůli předsedovi koaliční strany a Jiří Čunek kvůli jinému předsedovi koaliční strany – Topolánkovi - začali lámat justici a udělali z ní něco, co si zaslouží přívlastek mafie). Pak už neměla Topolánkova vláda žádné morální právo pokračovat a podle toho to dopadlo. Jiřímu Paroubkovi vyšlo na popáté odvolání vlády a poté, co předseda sociálních demokratů nenabídl veřejnosti žádnou politickou katarzi, nezbývalo voličům, než sledovat drsný sešup. Pro obě velké strany, a pro českou politiku hlavně z pohledu ze zahraničí.

Tedy jak ukončit vzpomínku na Mirka Topolánka a jeho nejlepší vládu. Škoda, že to nevyšlo. A dnes už víme, že by to nevyšlo, ani kdyby Jiří Paroubek nepotopil vládu uprostřed vedení EU. Pěkně zní slova o reformě, ale pokus o záchranu korupčníka jakékoli dobré úmysly okamžitě potopí. Vláda Mirka Topolánka mohla být tou nejlepší, kterou jsme od roku 1989 měli. Kauza Čunek nahlodala její základy a toskánská dovolené bývalého premiéra je rozbila. A Jiřímu Paroubkovi padlo do klína štěstí. Uvidíme, jak si s ním poradí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].