0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Vaše dopisy3. 3. 20072 minuty

Chceme-li kácet, musíme i sázet

Každý by měl před poražením stromu vysadil několik, nejlépe kolem desíti, stromů mladých.

Článek Stačí zpomalit v č. 9/2007 Respektu byl velice „na místě“, jen jsem postrádal nakonec otázku a odpověď jak to napravit, nebo ještě lépe jak takové situaci předejít.

Psal jsem za minulá léta desítky dopisů, kde jsem vyzýval, aby se k nápravě vyholování krajiny šlo trochu rozvážně a plánovitě.

Reklama

Myslím, že se vůbec neventiluje, a teď nevím, zda je to nařízení nebo doporučení, aby každý před poražením stromu vysadil několik, nejlépe kolem desíti, stromů mladých.

Vždyť každá obec nebo i skupina obcí (miniregion) by mohla mít odborníkem navržený plán, co se v dané lokalitě hodí vysazovat a sice, jednak podél silnic, jednak na různých svazích, kopcích a zákoutích. Za pár desítek, nebo stovek korun se dají koupit semena stromů, ty by se mohly ve škole při práci na zahradě vysít a vypěstovat a podle místních poměrů některé spolky by si vzaly za úkol mladé stromky nechat vhodně zakořenit a zase podle místních poměrů je buď vysadit předem na místech, kde se plánuje stromy odstranit, nebo je nechat zmohutnět ve kbelících a pak je vysadit už s mohutným kořáním.

To by nestálo téměř nic a děti by se naučily mít k věci poměr. Divím se, že to nikdo neinicioval už dávno, až teď, kdy už hrozí katastrofa a je asi na mnoho věcí pozdě.

Jiří Laube, Roudnice n.L.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].