Léta jsem v Latinské Americe pracovala s českými exulanty. Možná proto mě občas napadá, co bych si vzala s sebou, kdyby mě vyháněli z domova. Co bych si do kufru, který by mohl vážit třeba padesát kilo, vzala? Knihy? Šaty? Jídlo? Léky? Nikdy by mě ale nenapadlo vzít si s sebou betlém. Ale hodně lidí napadlo právě tohle. Například rodinu vyhnanou 26. října 1946 ze Svitav na Hřebečsku. „Tatínek řekl, všechno ostatní se dá nahradit, jenom betlém ne.“ Figurky tzv. Tyroltova betléma, už tehdy staršího než sto let, sudetoněmecká rodina schovala pod léky a ostatní věci. Podle oznámení na shromaždišti jim za zatajování cenností hrozil trest smrti. Přesto pro drobné figurky rodina riskovala život. Když si tohle přečtu na panelu výstavy v Sudetoněmeckém muzeu v Mnichově, trochu mě zamrazí.

Výstava není velká, ale betlémy, které si vyhnaní sudetští Němci brali s sebou, jsou zajímavě umístěné do šedo-růžových vitrín a člověk hned pochopí, proč se nedaly ničím nahradit. Jsou tady vzácné kousky ze skla, ale i výrobky kutilů, postavičky vystříhané z lepenky, všemu vévodí vzácný betlém z Krušných hor s mechanickým poháněním postaviček, v kontrastu s titěrným betlémem, který se dal pověsit na zeď.

V jednom nasvíceném rohu trůní černý dřevěný kufr s oprýskaným štítkem. Přesně takové kufry jsem viděla nedávno v Hamburku v Muzeu vystěhovalectví. Šlo o kufry jiných vyhnanců z jiné doby, kteří utíkali před pogromy nebo bídou přes oceán. A v těch kufrech v Hamburku byly možná taky figurky z…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte