Belgie rozvolňuje covidové restrikce a počínaje tímto pátkem ruší povinnost práce z domova; home office se bude už jen doporučovat. Protože evropské instituce sídlí na území Belgie, návrat do kanceláří se týká také jich. Ale budou se jím řídit?

Za poslední dva roky si úředníci, diplomaté a europoslanci zvykli na on-line provoz a ten se docela vylepšil. Zatímco v prvních týdnech lockdownu v Belgii na jaře 2020 často úřednickému aparátu padalo domácí spojení, z mikrofonů se ozývalo chrčení, případně se hlavně starším ročníkům vůbec nepodařilo připojit, teď je všechno jinak. Dětské nemoci pominuly a členové unijní bubliny si do svých domovů pořídili solidní technickou výbavu. Evropští poslanci mají nainstalované jedny z nejlepších programů na přenos zvuku a obrazu, Evropská komise (EK) svým lidem zaplatila nákup speciální ergonomické židle, pokud se nechtěli křivit na kuchyňské sesli, samozřejmostí je příspěvek na energie a internet, protože obojí čerpali doma, ne v úřadu. Zkrátka, podmínky home officu se výrazně vylepšily.

Při tomto vědomí a stále uprostřed pandemie vedení EK loni rozhodlo, že zavede jako princip sdílená pracovní místa a postupně do konce desetiletí opustí polovinu budov, které si nyní v Bruselu pronajímá. Oznámil to tehdy komisař pro rozpočet Johannes Hahn jako způsob, jak ušetřit miliony z daní evropských občanů, a všichni, až na správce kasy města Bruselu, mu zatleskali.

Teď by se tedy měli úředníci, europoslanci a další postupně vracet…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte