32_graf agenda

Do prvního kola prezidentských voleb zbývá měsíc a půl a dle průzkumů se o první příčku dělí generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda ANO Andrej Babiš. V závěsu pak na třetí pozici ekonomka Danuše Nerudová. Na zbytek s odstupem v dálce klopýtajících kandidátů tak čím dál silněji doléhá otázka, zda z volby neodstoupit a nedoporučit svým voličům volbu někoho z nadějné trojice, nebo jak rozdíl dohnat. „Víte, kdo byl ve druhém kole s Milošem Zemanem v roce 2013 a z jakého místa v předvolebních průzkumech se tam nakonec probojoval?" reaguje na to protiotázkou odborářský kandidát Josef Středula a sám si hned odpovídá: „Byl to Karel Schwarzenberg a šel z pátého místa. Průzkum je jedna věc a reakce voličů věc druhá."

Schwarzenberg se v tomto čase před deseti lety opravdu pohyboval podle některých průzkumů na pátém místě pod deseti procenty podpory a v měsících před lednovou volbou se zdálo, že je o postupující dvojici rozhodnuto: Miloš Zeman se měl podle opakovaných průzkumů ve finále střetnout s úřednickým expremiérem Janem Fischerem. Ještě poslední, v novém roce 3. ledna zveřejněné šetření agentury PPM Factum naměřilo Schwarzenbergovi 11 procent (tehdy již byl na třetím místě), zatímco Zemanovi a Fischerovi 25, respektive 20 procent. A podobnou dynamiku naznačovaly i další průzkumy společností Median nebo CVVM.

Vychýlit nerozhodnuté

Jak známo, volby konané pouhých pět dní po zveřejněném průzkumu dopadly úplně jinak. Na prvním místě sice skutečně skončil Miloš Zeman…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte