Rozhodnutí, kolik peněz od občanů vybrat a jak je utratit, je podstatou vládnutí. Máloco o vládě říká víc, zodpovědnější přístup k financím je tedy od Fialovy formace cenný posun.

Kupodivu s ním i vyhrála volby. Možná proto, že škrtací záměry zůstaly jen v rovině velkých čísel a bez podrobností. Detailní plán úspor ani neexistoval, vyrábí se až nyní za pochodu. Z chystaných škrtů známe jen zmrazení platů pro většinu státních zaměstnanců a snížení slev na jízdné. Zbytek bude oznámen s novým rozpočtem na konci ledna.

Potíž je, že první dva kroky ušetří jen zhruba desetinu z avizovaných 80 miliard. S čím dalším ještě vláda může přijít – a s čím by přijít měla?

Pyrotechnik na ústupu

Podle nových odhadů ministerstva financí letos do rozpočtu nateče o 60 miliard víc, než se čekalo, a to díky vyšší inflaci. S ní roste i výnos některých daní. Chvíli se zdálo, že problém je vyřešen. Jenže inflace peníze zase obratem spolkne – v létě se musí mimořádně zvýšit penze, chystají se příspěvky na drahé energie, a jsou tu i nové položky, třeba léky proti covidu. Takže nula od nuly pojde, slib seškrtat 80 miliard podle ministra Zbyňka Stanjury trvá.

Vláda správně říká, že státní výdaje poslední dobou nevídaně narostly. Za pět let přesně o polovinu, z 1,28 na 1,93 bilionu. Nabízí se tedy začít tam, kde rozpočet nakynul nejvíc, jako když se pyrotechnik vrací ve vlastních stopách ze zaminovaného pole. U největších kapitol to ale moc nejde. Když se dají stranou covidová…

1_obal4_2022
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal4_2022
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte