Senato, comunicazioni di Mario Draghi in vista del Consiglio europeo
Schopnost balancovat. (Italský premiér Mario Draghi v Senátu) • Autor: Profimedia

Lze uspět až příliš? Zdánlivě ironická otázka se právě teď nabízí při pozorování italské politiky. A dost možná si ji klade i její nejdůležitější figura – současný premiér a možný budoucí prezident Mario Draghi. V pondělí začnou italští zákonodárci oficiálně rozhodovat o tom, kdo by měl nahradit současného prezidenta Sergia Mattarellu, jemuž končí mandát na začátku února. Prezidentská volba je v Itálii tajemnou záležitostí a občas bývá přirovnávána i k výběru papeže. Novou hlavu státu volí zákonodárci tajně, díky čemuž se proces mnohdy natáhne. Politické zvyklosti zase velí, že kandidatura se zásadně neohlašuje. O možných kandidátech a hlasujících koalicích – které lze snadno porušit, aniž by se na to přišlo – se tak vyjednává v zákulisí a italská veřejnost i komentátoři se mohou jen dohadovat, jak nakonec proces dopadne. Výsledkem si mnohdy nejsou jisti ani kandidáti, ani politici, kteří o nich rozhodují. V nepřehledném terénu před nadcházející volbou ale i tak vyčnívá Mario Draghi jako nejlepší možná volba. Bývalý šéf Evropské centrální banky má skvělé zahraniční renomé, kontakty v Bruselu i Washingtonu a jako premiér dokázal v posledním roce kočírovat jak nestálou italskou politiku, tak pandemii. Podařilo se mu také do pohybu uvést dlouho odkládané a potřebné strukturální reformy, aniž by se to negativně odrazilo na jeho popularitě. Tomu, aby se stal italským prezidentem, ale brání jedna zásadní otázka: kdo by místo něj dělal premiéra?

Alespoň se tak tváří italská…

1_obal4_2022
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal4_2022
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 220

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte