Kultura

Temné lásky

Nové povídky Viktora Špačka shromážděné do knihy s tesklivým názvem Čistý, skromný život jsou sbírkou variací na téma smutných lásek. Prostor vyprávět zde dostávají postavy, které si přisvojily reklamní vějičku současné doby – že člověk má právo a nárok být šťastný. A oni šťastní nejsou. Milovaná partnerka či partner se z jejich životů vytratili či do nich nikdy nevstoupili a oni nemají nikoho, anebo mají jen toho, kdo jim není dost dobrý. Nemají přitom přehnaně velké ambice, ale změnu nežádoucího stavu nečekají od sebe. A měnit se nehodlají – jen pasivně sedí, smutně pozorují okolí a přemítají. Ale že se věci změní, by měl zajistit někdo jiný: vytoužená partnerka, někdo v okolí a hlavně imaginární osud.

Špačkovy povídky jsou precizní citlivou sondou do zraněných sebestředných duší neochotných vyhlédnout z kruhu vlastního života. Pro postavy jako by svět mimo byt a zaměstnání neexistoval. Na světě jsem jen já – a to, co se mi děje, si nezasloužím. Tento směr uvažování je pak vrhá do depresí a pitvání vlastního života. Při četbě před nás předstupují zraněné nešťastné bytosti, které umí Špaček na malém prostoru načrtnout s hloubkou a intenzitou, takže je nám jich svým způsobem líto. Cítíme empatii, zároveň pociťujeme i odstup – na rozdíl od vypravěčů chápeme, že vina není jen na nepřejícném světě kolem. Tyto nešťastníky bychom doma také mít nechtěli.

Nikdo tu neumírá, přesto při četbě tápeme temným světem duševní bolesti a utrpení, jehož ponurost vyvažuje…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte