Revoluce s člověkem dokáže zatřást. A to, co se v uplynulých třech týdnech odehrálo v Českém Švýcarsku, za divoký zvrat ve vývoji událostí rozhodně považovat lze. Nejrozsáhlejší lesní požár, jaký ve střední Evropě kdo pamatuje, proměnil deset kilometrů čtverečních relativně vlídné krajiny v úplně nový svět. Na podobné scenerie se my Češi obvykle jezdíme tak maximálně dívat do méně usedlých, exotičtějších krajin. Teď nám ale černé tesáky ohořelých stromů trčí z ještě teplého popela i tady, u nás „doma“ (více viz str. 32–36).

Tak nespoutaná přírodní energie vyvolává samozřejmě silné emoce. Nejsme na ni připraveni, staletý zvyk velí obyvatelům kulturní krajiny považovat spálenou zemi téměř automaticky za tragédii. Něco se vymklo kontrole, někdo tedy chyboval. Někoho je zapotřebí pohnat k odpovědnosti, nic podobného se již nikdy nesmí opakovat. Zaražení jsou ostatně i ti, kteří, teoreticky, vždy toužili rozvázat zdejší přírodě ruce – alespoň v nevelkých parcích a rezervacích. Málokterý správce pro divočinu vyčleněných oblastí české přírody si skutečně uměl představit, že by se kýžená přirozenost mohla dostavit tak náhle, a nikoli teprve v horizontu desítek či spíše stovek let.

V Českém Švýcarsku se nicméně příroda chopila iniciativy s nebývalou rozhodností, a pokud jí to dovolíme, tak i trvale. Důležité přitom je, abychom jí to skutečně i nadále umožnili. Nikdo netvrdí, že lidé nemohli být na oheň…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte