Připomíná to šíření nakažlivé nemoci. Lidé si čtou na sociálních sítích a vyprávějí si v tramvajích příběhy lidí, které už to skolilo. Někdo někoho takového dokonce už i osobně zná. Protože roste počet těch, na které došlo a co nejspíš čeká všechny. Všem přijde vyúčtování za energie.

Ve světě tarifů, fixací, nedoplatků a záloh se orientuje málokdo. Nebyl důvod, do loňska vše fungovalo předvídatelně. Většina občanů čeká na den, kdy přijde faktura. Je to hodně riskantní ruleta. Na jejím konci čeká mnoho lidí nepříjemnost, anebo hůř – velká finanční a životní nejistota.

Česká vláda těmto lidem už dřív vzkázala, že jim podstatně pomůže. Minulý týden dodala, že jim pomůže, ale trochu později, až se jí to bude v rozpočtových kapitolách víc hodit. Letos se lidem za energie sníží účty jen o dva tisíce korun, zbytek peněz vyhrazených na pomoc chce Fialův kabinet z technických, účetnických důvodů rozdat až příští rok. Dva tisíce korun je ale malá částka a pomůže málokomu. Nemoc z vyúčtování řádí už teď a v listopadu z toho bude hotová pandemie. Kdo dává rychle, budí vděčnost. Kdo dává pomalu a ještě po kouscích, budí zklamání a vztek.

Toho je v současném Česku hodně. Vláda dlouho nechala občany jen odhadovat, s čím mohou počítat, a teď jim řekla, že pro letošek s málem, ale příští rok prý bude lépe. Jako by nevěděla, že Andrej Babiš a Tomio Okamura nejsou tvrdá, leč férová opozice uvědomující si náš současný de facto válečný stav, ale naopak protivníci snažící se vybičovat…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1517

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte