V ulicích Opavy stojí jedna z nejúžasnějších (nebojme se toho slova) soch vzniklých na našem území ve druhé polovině minulého století. Jmenuje se Utíkající dívka, v roce 1978 ji vytvořil Kurt Gebauer a ve svých sporých šatečkách už skoro pět dekád kamsi běží před místním Domem umění. Původně nicméně měla stát jinde, nějaký kilometr dál přes řeku na sídlišti Kateřinky. Odpovědné orgány dohlížející v Opavě na bolševickou normalizaci poměrů se ovšem obávaly toho, že by v prostředí šedivých paneláků obyvatelé nepochopili, že jde o volné umění, a nikoli o výzvu k emigraci. Kam by totiž jinam mohla v příhraničním městě dívka utíkat než za kopečky. Tak ji raději postavili před galerii.

V těchto dnech se v Opavě historie tak trochu opakuje. Před Vánocemi umístil sochař Libor Hurda před obchodní centrum Breda & Weinstein (jehož schodiště mimochodem nově zdobí stylizované hlavy od zmíněného Gebauera) plastiku Ego. Přehlídka děl určených pro veřejný prostor Umění ve městě, v jejímž rámci Hurda sochu vytvořil, už byla loni k vidění v Českých Budějovicích, kde nevyvolala žádné pobouření. Když se ale nyní až do září reprízuje v Opavě, Hurda, respektive jeho dílo, se setkává se zásadním nepochopením.

Ono ego z názvu plastiky autor uchopil jako jakousi sebereflexi mužského rodu. Vytvořil ji v podobě klečícího muže, jemuž ze slabin roste dlouhatánský penis vedoucí mu mezi nohama dozadu přes zadek až na záda, kde svého majitele skrz naskrz probodává, aby…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte