Ústavní soud řekl poslední slovo v otázce asi nejproblematičtější části právního řádu, na základě které Česko nutí své občany podstoupit operace, které vlastně vůbec nepotřebují. Letos na konci března soudci totiž rozhodli, že nevidí jako protiústavní situaci, když si chce někdo změnit v občanském průkazu pohlaví, musí pro to podle zákona podstoupit riskantní a bolestivou sterilizaci (odebrání varlat či dělohy). A minulý týden soudci definitivně zamítli ústavní stížnost, kterou v této věci podala osoba identifikující se jako transgender.

Stěžovatelka se narodila jako osoba mužského pohlaví, která ale posléze došla k tomu, že se necítí být mužem ani ženou a chce, aby jí stát umožnil se identifikovat jako osoba neutrálního pohlaví i pomocí úředního záznamu. A pokud by toto nebylo možné, tak si přeje mít v občance uvedeno alespoň ženské pohlaví. Proto žádala zrušení části občanského zákona a na ni navázanou úpravu, která úřední změnu pohlaví připouští jen za podmínky sterilizace a zároveň nezná nic mezi mužem a ženou. České právo totiž nejen že neumožňuje změnit si pohlaví na jiné než mužské a ženské, ale jakákoli jeho úřední změna musí být podmíněná sterilizací.

Požadavek stěžovatelky na proměnu dosavadní praxe není v evropském kontextu výjimečný: většina evropských zemí od nutnosti chirurgického zákroku ustupuje, s vysvětlením, že jde o narušení lidského práva na soukromí (například v Estonsku nebo Srbsku stačí hormonální terapie, v Dánsku nebo Belgii pouhé prohlášení).…

1_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 549

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte