Tři fotografie, které média otiskla v průběhu května. Na první jsou malí papoušci u hnízda ve Venezuele, kde vědci zjistili, že mláďata druhu papoušíček vrabčí „žvatlají“ podobně jako lidské děti. Stejně jako u kojenců to u nich ještě není výsledek pokusů o komunikaci, ale podvědomý trénink repertoáru zvuků, které slyší od rodičů či sourozenců. Jak papoušci, tak lidé jsou schopni se učit vokalizaci celý život a podle vědců je fascinující, že druhy, jejichž poslední společný předek žil před 600 miliony let, toho mají tolik společného.

Druhý snímek ukazuje rozkvetlou louku na dně oceánu, koberec zelených listů a modrých květů pod modrou hladinou Žraločí zátoky v západní Austrálii. Není to jen tak ledajaký podmořský plevel, ale největší organismus na Zemi a zároveň i jeden z nejstarších. Celý příběh začal už před 70–100 miliony let, kdy se některé suchozemské rostliny vrátily do moře, a před asi 4500 roky odstartovalo další dějství: mořská tráva rodu posidonie se zkřížila s jinou, neznámou rostlinou. Vznikla tak mořská bylina vybavená neuvěřitelnou odolností a schopností se šířit. Postranní výhonky rašící z oddenků, klony, postupně na dně vytvořily palouk o rozloze téměř třetiny Prahy. Když se vědci pokusili zjistit, jaká je jeho genetická diverzita neboli kolik různých jedinců jej vlastně tvoří, dospěli k překvapivému závěru, že jeden jediný.

Zdá se, že superorganismus zvlášť prosperuje v časech klimatických změn. Žije totiž v oblasti, kde se jeho příbuzným už příliš…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 941

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte