0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře9. 1. 20223 minuty

K jádru hleď!

Atomové požehnání z Bruselu zdejší energetiku nespasí

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Vlády se střídají, v Česku je ale na některé věci spolehnutí za jakéhokoli režimu. Třeba na neoblomnou víru v jadernou energetiku, která zde zakořenila už za komunismu a v těchto dnech dostává novou vzpruhu.

Přinesl ji dokument Evropské komise, známý jako taxonomie. Původně měl sloužit jen pro pořádek v energetickém názvosloví. Aby bylo jasné, co je skutečně zelené – čili k životnímu prostředí vstřícné – a co ne, když na této nálepce firmám, bankám, investorům i spotřebitelům čím dál víc záleží.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nakonec taxonomie přerostla ve vysokou politickou hru o to, jaké zdroje budou mít v EU budoucnost a jaké ne. Atomové reaktory – stejně jako zemní plyn – se kvalifikovaly jako dočasně perspektivní a v kontextu klimatické krize za čisté a prospěšné.

Jde o pochopitelný krok. „Čistota“ jádra je samozřejmě hodně diskutabilní. Provoz elektráren se lidstvu už několikrát s katastrofálními následky vymkl z rukou, také se dosud pořádně neví, kam s vyhořelým palivem, které zůstává smrtelně jedovaté nepředstavitelných 60 tisíc let. Natož co s vysloužilými reaktory. Pokud ale bereme jako fakt, že pálení fosilních zdrojů v nynější míře vykolejí život na Zemi podobně jako srážka s kometou (jen pomaleji), dává smysl vzít výkonné jádro dočasně na milost. Zvlášť pokud leckde zjevně chybí vůle a odvaha vsadit na ryze přírodní zdroje.

Český omyl je v tom, že dál naopak sází na jádro v první řadě. Platilo to za minulé vlády a platí to i nyní, kdy nový premiér Petr Fiala a šéf ČEZ Daniel Beneš…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc