Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

K jádru hleď!

Atomové požehnání z Bruselu zdejší energetiku nespasí

Elektrárna Dukovany; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský
Elektrárna Dukovany; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Vlády se střídají, v Česku je ale na některé věci spolehnutí za jakéhokoli režimu. Třeba na neoblomnou víru v jadernou energetiku, která zde zakořenila už za komunismu a v těchto dnech dostává novou vzpruhu.

Přinesl ji dokument Evropské komise, známý jako taxonomie. Původně měl sloužit jen pro pořádek v energetickém názvosloví. Aby bylo jasné, co je skutečně zelené – čili k životnímu prostředí vstřícné – a co ne, když na této nálepce firmám, bankám, investorům i spotřebitelům čím dál víc záleží.

Nakonec taxonomie přerostla ve vysokou politickou hru o to, jaké zdroje budou mít v EU budoucnost a jaké ne. Atomové reaktory – stejně jako zemní plyn – se kvalifikovaly jako dočasně perspektivní a v kontextu klimatické krize za čisté a prospěšné.

Jde o pochopitelný krok. „Čistota“ jádra je samozřejmě hodně diskutabilní. Provoz elektráren se lidstvu už několikrát s katastrofálními následky vymkl z rukou, také se dosud pořádně neví, kam s vyhořelým palivem, které zůstává smrtelně jedovaté nepředstavitelných 60 tisíc let. Natož co s vysloužilými reaktory. Pokud ale bereme jako fakt, že pálení fosilních zdrojů v nynější míře vykolejí život na Zemi podobně jako srážka s kometou (jen pomaleji), dává smysl vzít výkonné jádro dočasně na milost. Zvlášť pokud leckde zjevně chybí vůle a odvaha vsadit na ryze přírodní zdroje.

Český omyl je v tom, že dál naopak sází na jádro v první řadě. Platilo to za minulé vlády a platí to i nyní, kdy nový premiér Petr Fiala a šéf ČEZ Daniel Beneš…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].