Jaderná elektrárna Dukovany
Elektrárna Dukovany; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Vlády se střídají, v Česku je ale na některé věci spolehnutí za jakéhokoli režimu. Třeba na neoblomnou víru v jadernou energetiku, která zde zakořenila už za komunismu a v těchto dnech dostává novou vzpruhu.

Přinesl ji dokument Evropské komise, známý jako taxonomie. Původně měl sloužit jen pro pořádek v energetickém názvosloví. Aby bylo jasné, co je skutečně zelené – čili k životnímu prostředí vstřícné – a co ne, když na této nálepce firmám, bankám, investorům i spotřebitelům čím dál víc záleží.

Nakonec taxonomie přerostla ve vysokou politickou hru o to, jaké zdroje budou mít v EU budoucnost a jaké ne. Atomové reaktory – stejně jako zemní plyn – se kvalifikovaly jako dočasně perspektivní a v kontextu klimatické krize za čisté a prospěšné.

Jde o pochopitelný krok. „Čistota“ jádra je samozřejmě hodně diskutabilní. Provoz elektráren se lidstvu už několikrát s katastrofálními následky vymkl z rukou, také se dosud pořádně neví, kam s vyhořelým palivem, které zůstává smrtelně jedovaté nepředstavitelných 60 tisíc let. Natož co s vysloužilými reaktory. Pokud ale bereme jako fakt, že pálení fosilních zdrojů v nynější míře vykolejí život na Zemi podobně jako srážka s kometou (jen pomaleji), dává smysl vzít výkonné jádro dočasně na milost. Zvlášť pokud leckde zjevně chybí vůle a odvaha vsadit na ryze přírodní zdroje.

Český omyl je v tom, že dál naopak sází na jádro v první řadě. Platilo to za minulé vlády a platí to i nyní, kdy nový premiér Petr Fiala a šéf ČEZ Daniel Beneš…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1043

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte