Tuto otázku si čas od času pokládá skoro každý: Co po mně zbude, až zemřu, jaký bude můj odkaz, jak budu vnímán – pokud vůbec? Odpověď je většinou rychle jasná hned po smrti, nicméně jsou i lidé, kteří zanechali dědictví tak rozporuplné, že se spory o to, kdo vlastně byli a co vykonali, vedou i nad jejich hrobem. Jednou z těchto nejasných existencí byl sexuolog a gynekolog Radim Uzel, který zemřel minulé pondělí ve dvaaosmdesáti letech.

Na jedné straně část nekrologů dojatě vzpomíná na pana doktora, který „spojoval lékařství a zábavu“, šířil sexuální osvětu a „vlastnoručně odrodil“ tisíce dětí. Naopak zejména od lidí, kteří se angažují v chronicky neřešeném tuzemském problému s násilím na ženách, zazněla důrazná připomínka, že na vině je mimo jiné právě Uzel, když jako známý a lékařskou autoritou zaštítěný člověk problém soustavně bagatelizoval a o domácím a sexuálním násilí šířil nepodložené či vyloženě vylhané závěry (třeba že u některých znásilnění je vina na oběti, že velký problém je s falešnými oznámeními). Což nemělo dopad jen na veřejnou debatu, ale u případů, kde figuroval jako soudní znalec, i na životy konkrétních lidí.

Především v posledních letech nebylo obtížné se rozhodnout, která interpretace Uzlovy osobnosti je ta přesnější, zvlášť když tomu lékař vydatně pomáhal svými dalšími veřejnými vystoupeními, zhusta za hranicí vkusu. Kupříkladu slovo „poplácat“ nadlouho ztratilo svoji laškovnou hravost také díky Radimu Uzlovi, který se opakovaně veřejně…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1764

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte