Válka na Ukrajině zdánlivě potvrzuje názor prezidenta Bidena, že dnešní svět se vyznačuje soubojem mezi demokraciemi a autokraciemi. Ostatně je to autokratické Rusko, které brutálně útočí na demokratickou Ukrajinu, která se těší neochvějné podpoře západních demokracií. Při bližším zkoumání se však ukazuje, že tento rámec není ani přesným, ani užitečným vodítkem pro americkou zahraniční politiku.

Je pravda, že mnoho světových demokratických států se postavilo za Ukrajinu. Ale nejlidnatější demokratická země světa, Indie, ruskou agresi ani neodsoudila, ani neslíbila, že přijme sankce proti Moskvě. A není to jen Indie. Druhá největší asijská demokracie, Indonésie, je ve svých postojích k Rusku také zdrženlivá. Největší úspěšná demokratická země na africkém kontinentu, Jihoafrická republika, rovněž odmítla Rusko odsoudit, a dokonce označila rozšiřování NATO za provokaci. Dvě největší demokracie v Latinské Americe, Brazílie a Mexiko, zůstávají neutrální a zdržely se hlasování o vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva. Irák, jediná fungující demokracie v arabském světě, se zase zdržel při hlasování o rezoluci odsuzující Rusko. Většina lidí žijících v demokratických zřízeních v tomto ideologickém sporu zůstává na vážkách.

Mohlo by se zdát, že se jedná o prostý případ národních zájmů, které tu vítězí nad idealismem. Mnohé z těchto zemí mají ekonomické zájmy, které by po přerušení vztahů s Moskvou utrpěly. Například Indie získává většinu svých moderních zbraní z Ruska.…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte