Když Rusko napadlo Ukrajinu, věřilo široké spektrum komentátorů, že tato katastrofa může být alespoň k jedné věci dobrá. Doufali, že Putinův útok proti liberálnímu řádu odhalí a delegitimizuje neliberální, populistické síly, jež jsou už roky na vzestupu. Jeden z nich spekuloval, že útok proti Ukrajině může ukončit éru populismu. Jiný, Francis Fukuyama, vnímal situaci jako příležitost k definitivnímu odmítnutí pravicového nacionalismu. Šest týdnů od zahájení konfliktu se ale podobné představy jeví jen jako zbožná přání.

V Evropě je výmluvný vývoj okolo dvou významných volebních klání, v Maďarsku a ve Francii. Ještě před několika dny bylo možné (třeba v eseji týdeníku The Atlantic) spekulovat, že válka na Ukrajině „zvrátila vývoj v evropské politice“, protože upozornila na neliberální a proputinovské sklony šéfky francouzské ultrapravice Mariny Le Pen a maďarského premiéra Viktora Orbána. Někteří experti tvrdili, že „Orbán se zoufale snaží změnit interpretaci (válečných) událostí“, a předpovídali, že Francouzi teď budou vnímat Emmanuela Macrona jako „pravděpodobně jediného politika (…) který je může současnou krizí provést“.

Ve skutečnosti Orbán ve volbách právě počtvrté zvítězil, a to s výrazným rozdílem, jeho koalice získala 53 procent hlasů, zatímco opozice pouhých 34 procent. Ve stejný den voliči v Srbsku znovu a jednoznačně potvrdili v úřadu svého populistického a oddaně proputinovského prezidenta. Ve Francii, kde se první kolo prezidentských voleb chystalo právě na…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte