„Charakterizuje ho jistý idealismus a přeceňování vlastních možností. Pořád si myslí, že umí vyjednávat a že dokáže i nejmocnější politiky přimět, aby dělali věci podle něj,“ říká Joseph de Weck (35), politolog z Institutu Montaigne v Paříži a autor loňské biografie Emmanuela Macrona. Proto podle něj chtěl mít francouzský prezident zvláštní vztah s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, i když to nepřineslo žádné výsledky – Spojené státy odstoupily od Pařížské dohody i od dohody s Íránem. A podobné je to i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterému Macron dodnes bez ustání – a zatím bez výsledků – telefonuje

Byla otevřenost francouzského prezidenta vůči Vladimiru Putinovi chybou?

Macronovy první námluvy, kdy v roce 2019 mluvil o tom, že Rusko je „hluboce proevropské“ a hostil Putina ve Francii s návrhem, že chce spojit Rusko a Evropu znovu dohromady, byly skutečnou katastrofou. Nepřineslo to žádné výsledky pro Evropu ani pro Francii. Navíc podryl francouzskou důvěryhodnost ve státech střední a východní Evropy, protože postupoval na vlastní pěst a nechtěl slyšet jejich obavy z Ruska, které se dnes ukazují jako oprávněné. Macron tehdy špatně vyhodnotil situaci a myslel si, že Putin je víceméně racionální muž. Tím ztratil hodně politického kapitálu, přitom vlády střední a východní Evropy potřebuje mít v Bruselu na své straně. Ať už se jedná o ochraně osobních údajů, reformě zemědělství nebo otázkách klimatu.

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte