K účasti na podnětné obohacující debatě, k potlachání v baru nebo také k přisednutí si do plného kupé cizích lidí, kde člověk vyslechne rozhovor, z něhož je mu výrazně trapně. Zhruba to je rozpětí zážitků, k nimž lze přirovnat pohyb na nové sociální sítí Clubhouse. Její start v českém prostředí způsobil v druhé půli ledna velký rozruch, a to i přesto, že její zdejší uživatelé se zatím počítají jen na tisíce.

Je to dáno nejen uměle vyvolanou exkluzivitou: v současnosti je dostupná pouze pro iPhone a vstoupit na ni může jen ten, kdo dostane pozvání od jiného uživatele. Převratnost Clubhousu spočívá v tom, že do prostředí sociálních sítí vrací lidský hlas. Není tu možnost psát zprávy nebo si posílat obrázky, pokud chce uživatel cokoli sdělit, musí mluvit. Vznikají tu debatní místnosti, kde se vše odehrává v reálném čase. Panelisté mluví, publikum poslouchá, případně se hlásí o slovo. Českému Clubhousu, který zatím není extra pestrý, dominují marketingová témata, vystupují tu notoricky známí influenceři, je tu dost oborových diskusí ze světa médií a popkultury, najdou se místnosti, kde se řeší bitcoin nebo sexuální zkušenosti. Někdy to je jako na motivační přednášce, někdy jako při hře vadí nevadí.

Clubhouse funguje sotva rok, globálně má dva miliony uživatelů, ale zažívá velký růst. Dobře se trefuje do rostoucí popularity podcastů a zvýšeného zájmu o mluvené slovo. Je to síť pro unavené oči, která dokáže umenšit pocit samoty při karanténních opatřeních. Zatím vše…

I_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte