The Worlds First ATM, Barclays Cash Machine
Konec omezení úředními hodinami. (Otevření prvního bankomatu, Londýn, 1967) • Autor: Getty Images

První hmatatelný záblesk kapitalismu – i to představoval první bankomat, který se v Československu objevil 1. prosince 1989, tedy pouhé dva týdny po začátku revoluce. Na Václavském náměstí ho začala pro veřejnost provozovat Česká státní spořitelna, předtím byl určen pouze pro zaměstnance. První „peněžní automat“, jak se tehdy bankomatům říkalo, je dodnes uschovaný ve sklepě budovy České spořitelny. Bankomat sice již tehdy vypadal jako ty dnešní, ale fungoval jinak. Pracoval off-line, to znamená, že nebyl připojen k žádnému jinému počítači a všechny úkony se zapisovaly uvnitř stroje na disketu. Až v roce 1992 se u nás objevil první on-line bankomat, který už měl i další funkce, například uměl ukázat zůstatek na účtu.

Československo ale tehdy jen dohánělo to, co v řadě zemí již dávno fungovalo. Vůbec poprvé přišel s myšlenkou automatu na peníze v roce 1939 v New Yorku Armén Luther George Simjan, veřejnost však o něj neměla zájem a záhy se zrušil. O třicet let později již byla situace jiná. Za prvním bankomatem, který byl úspěšně uveden do provozu, stál Skot narozený v Indii John Shepherd-Barron. Tomu vadila omezená otevírací doba bank – údajně ho měla myšlenka napadnout poté, co jednu sobotu dorazil do té své o minutu později a nemohl si vybrat peníze. Princip, na kterém bankomat funguje, pak odkoukal od automatu na čokoládu.

Shepherd-Barron původně chtěl, aby se při výběru člověk musel prokázat šestimístným PIN, jeho žena Caroline ale údajně trvala na tom, že víc než…

1_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 219

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte